EkolojiGüncel

Toprağı için direnen köylülere dava!

Ordu Ünye'de toprağı için direnen köylüleri maden şirketi şikayet etti, köylülere dava açıldı!

Ordu Ünye’ye bağlı Üçpınar köyünde, yaşam alanlarını yok edecek maden arama projesine karşı direnen ve çok sayıda jandarma saldırısına maruz kalan köylülere dava açıldı.

Ünye Direnişi’nin sosyal medya hesabında verilen bilgiye göre 14 köylüye dava açıldığı öğrenilirken, davanın maden şirketinin şikayeti üzerine açıldığı vurgulandı. Soruşturma evrakında ise toprağı için direnen köylüler ‘kötü niyetli kişiler’ olarak tanımlanırken, maden ocağı projesinin de ‘doğaya zarar vermeyeceği’ yazıldı. Ünye Üçpınar köylüleri ise sosyal medyadan şunları söyledi:

 

Ne olmuştu?

MTA’nın taşeron Planson Maden şirketi, Ordu ilinin Ünye ilçesine bağlı Yeşilkent, Çiğdem, ve Üçpınar köylerindeki maden sahalarını büyütmek amacıyla 2020’nin Eylül ayında sondaj için bölgeye gitti.

Maden arama çalışmaları kapsamında yapılan sondaj çalışmalarına tepki gösteren köy halkı iş makinelerine engel oldu ve 14 Eylül günü geniş katılımlı toplantı yaparak “Giriş var çıkış yok” sloganıyla direniş kararı aldı.

Şirketin iş makineleri 12 Ekim 2020 günü jandarma eşliğinde Yeşilkent ve Çiğdem sınırında çalışmak için tekrar geldi. Ancak halkın itirazları üzerine çalışmalarını durdurmak ve köyden uzaklaşmak zorunda kaldı. Ardından 28 Ekim günü köye gelen jandarma ve polis, direnen köylülere saldırdı ve 14 köylü gözaltına alındı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu