Güncel

Trump Türkiye’ye yaptırım kararnamesini imzalayacağını duyurdu

Trump “Türkiye'nin Kuzeydoğu Suriye'deki Eylemlerine Dair Açıklama” başlığı altında Türkiye’ye uygulayacağı yaptırımların duyurusunu yaptı. Somut adımlar, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'den geldi.

Trump, yaptığı açıklamada, “Yakında Türkiye hükümetinin mevcut ve eski yetkilileriyle, Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’deki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerine destek veren kişilere yaptırım uygulayacak bir başkanlık kararnamesi imzalayacağım” dedi.

ABD Başkanı ayrıca Türkiye’nin çelik ithalatına uygulanan gümrük vergisinin tekrar yüzde 50’ye çıkacağını duyurdu. Yazılı açıklamada Ticaret Bakanlığı’nın Türkiye ile yürütülen 100 milyar dolarlık ticaret müzakerelerinin de askıya alınacağı vurgulandı.

Başkanlık kararnamesi ABD yönetimine insan hakkı ihlali yapan, ateşkesi engelleyen ve yerlerinden edilmiş kişilerin eve dönüşünü engelleyen, sığınmacıları dönmeye zorlayan ya da Suriye’de istikrar, güven ve barışı tehdit eden kişiler hakkında ilave yaptırımlar uygulama yetkisi de veriyor.

Kararname finansal yaptırımlar, malvarlıkların dondurulması ve ABD’ye giriş yasağı gibi önlemleri içeriyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptırım listesine alındığını açıkladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu