DünyaGüncel

Trump’ın veto yetkisi aşılarak onaylanan ilk yasada Türkiye ABD’ye 6 F-35 uçağı satın almış oldu

ABD'de 2021'in ilk gününde toplanan Senato, ABD Başkanı Donald Trump'ın 23 Aralık'ta veto ettiği Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısını 3'te 2'nin üzerinde oyla kabul etti. Yasaya göre Türkiye'nin satın aldığı F-35'ler ABD tarafından kullanılacak.

Yapılan oylamada tasarı, 13 hayır oyuna karşı 81 evet oyu ile kabul edildi. 740 milyar dolarlık tasarı, Trump’ın veto yetkisini aşarak yasalaşan ilk tasarı oldu.

Trump, aralık ayı başında Kongre’de kabul edilen savunma bütçe tasarısını 23 Aralık’ta veto etmişti.

Trump, tasarıyı veto ederken, Almanya ve Güney Kore’deki ABD askerlerinin sayılarının azaltılmasını önlemesi, sosyal medya şirketlerinin yasal olarak daha fazla sorumlu tutulmasına imkan tanıyacak düzenlemeyi yapmaması ve konfederasyon dönemi komutanlarının isimlerinin kaldırılması gibi sebeplerle eleştirmişti.

Türkiye’ye satılan 6 F-35 ABD Hava Kuvvetlerince kullanılacak

avunma bütçesi tasarısında, Türkiye’nin S-400’leri teslim almasının ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında, Rusya ile önemli boyutta bir işlem olarak kabul edildi ve NDAA’nın yasalaşmasından sonra 30 gün içinde Türkiye’de S-400 alımına müdahil olanlara CAATSA yaptırımlarının uygulanması talep edildi.

Tasarıda, Başkan’ın CAATSA kapsamında belirtilen 12 maddeden en az 5’ini uygulaması, yaptırımların “ithal edilen malları” kapsamaması istendi.

Tasarıda, Türkiye’nin aldığı 6 F-35 uçağının da ABD Hava Kuvvetlerince kullanılması için gerekli yetkilendirme yapılıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu