Emek

Tüm Köy-Sen’den imza kampanyası

H. Merkezi: “Köylünün sendikası mı olurmuş?” diyen devlete karşı 10 yıl boyunca sendikalaşma mücadelesi veren ve de sendika olma hakkı kazanan Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy-Sen) üretici köylünün en büyük sıkıntılarından olan mazot sorununa ilişkin imza kampanyası başlattı.

Tüm Köy-Sen Adıyaman Şube ile Lüleburgaz Şube’nin sürdürdüğü imza kampanyası kapsamında mazotun fiyatını katlandıran Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)’nin kaldırılması talebi için Nisan ayı başında başlatılan imza kampanyasına 1 Mayıs sonrası meclis önünde yapılacak bir eylemle son verilmesi planlanıyor.

Tüm Köy-Sen’in imza kampanyasında dile getirdiği talepler şöyle:

TBMM Başkanlığı’na,

Ankara

Köylünün kullandığı mazottan ÖTV kaldırılsın

Zeytinden mısıra, pamuktan şeker pancarına ürettiğimiz ürünlerin fiyatı yerinde sayarken mazotun fiyatı sürekli artıyor. Bu durum üretimi tehlikeye sokarken ithal ürünler karşıısnda rekabet gücümüzü de zayıflatıyor.

Ülkemizde akaryakıtın tarımsal üretim maliyetleri içindeki payı % 25’tir. Gelişmiş ülkelerde tarımda kullanılan mazot yüksek oranda desteklenmektedir. Örneğin başta Fransa olmak üzere AB ülkelerinde tarımda kullanılan ortalama mazot % 40 daha ucuzdur.

Gemilere, yatlara verilen yakıtın (mazot) özel tüketim vergisi sıfırdır. Tarımsal üretimde kullanılan mazottan ÖTV’nin kaldırılması ülkemizde tarım üretiminin sürdürülmesi ve yeteri kadar temiz gıdaya ulaşım bakımından önemli ve acildir.

Bu nedenle biz aşağıda imzası bulunan üretici köylüler; ‘Tarımda kullanılan mazottan ÖTV’nin kaldırılması’ için TBMM’ye sunulan yasa teklifinin gündeme alınarak mazottan ÖTV’nin kaldırılmasını talep ediyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu