Güncel

“Tümörün sebebi asker ve gardiyan işkencesi”

Amed: Amed’in Lice ilçesine bağlı Licok Köyü’nde, 1992 yılında traktörle eve gittiği esnada askerler tarafından durdurularak “Bizi şu köye götüreceksin” istemi ile karşılaşan Mansur Tekin isimli köylü, traktörde mazot olmadığı için askeri istenilen yere götüremeyeceğini söylediği için askerler tarafından harabe bir eve götürülüp ellerinden ve kollarından tavana bağlanıp işkence edilmişti. İşkence sonucunda kaburgaları kırılan Tekin, 1 hafta boyunca hastanede tedavi edildi.

 

Hapishanede sürgün ve hastalık işkencesi

Daha sonra 1993 yılında gerçekleştirilen Lice katliamından sonra Amed merkeze göç ederek hayvancılık ile uğraşıp aynı zamanda Lice’ye de gidip gelen Tekin, köyde bulunduğu sırada askerler tarafından evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Tekin, “terör örgütüne yardım-yataklık ettiği” iddiasıyla tutuklanarak 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. 4 yıldır sürgün furyası yaşayan tutsak Tekin 2,5 yıl Diyarbakır, 1 yıl Giresun, 8 ay Ankara Sincan, 2 ay da Mardin hapishanelerinde kaldı.

2012 yılında Türkiye ve bölge illerinde başlatılan süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eylemine katılan, eylemin sona ermesinin ardından darp edilerek Ankara Acıbadem Hastanesi’ne sevk edilen Tekin’e burada kendisini muayene eden doktorlar tarafından beyninde ölümcül tümör olduğu söylendi.

 

Oğlu da tutsak!

Hasta tutsak Tekin, Lice’nin Kayacık Köyü’nde karakol yapımını protesto eden kitleye jandarmanın ateş açması sonucu yaşamını yitiren Medeni Yıldırım için misilleme eylemi amacıyla Lice’nin Fis Ovası yolunda 4 askerin kaçırılması ile ilgili grubun içerisinde bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan oğlu İzzet Tekin ile bir ay önce sevk edildiği Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde birlikte kalıyor.

 

“Tümörün sebebi asker ve gardiyan işkencesi”

Tekin’in kardeşi Süleyman Tekin, ağabeyinin durumunun ciddi olduğunu ve bir an önce serbest bırakılıp hastanelerde ameliyat olması gerektiğini söyledi.

Ağabeyinin beyninde bulunan ölümcül tümörün, askerler tarafından köyde ve hapishanelerde gardiyanlar tarafından yapılan işkenceler sonucunda hastalığa dönüştüğünü söyleyen Tekin, “Benim ağabeyimin beyninde çıkan ölümcül tümörün sorumluları askerler ve cezaevlerinde bulunan gardiyanlardır. Biz ağabeyimin doktoru ile görüştüğümüzde bize çok eskiden beri kafasına aldığı darbeler sonucunda bu tümörün çıktığını söyledi. Ağabeyim şuan şuurunu kaybetmiş durumda. Gözleri zaman zaman görmüyor” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu