Emek

Türk-İş Direnişteki Punto İşçilerini Ziyaret Etti!

İstanbul: Punto Deri’de süren işçi direnişinin 205. gününde Türk-İş Sendikası yöneticileri Zeytinburnu’ndaki direniş alanında işçileri ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarete, Türk-İş Eğitim Sekreteri ve Teksif Sendikası Genel Başkanı Nazmi Irgat, Türk-İş İstanbul Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak ve şube başkanları katıldı.

 

“İnsanca çalışma koşulları ve yaşanabilir ücret mücadelesini elbette ki vereceğiz”

Ya sendika girecek ya kepenkler inecek”, “Yaşasın Punto direnişimiz”, “Sendika haktır işten atmak suçtur” sloganlarının atıldığı eylemde ilk sözü Deriteks Sendikası Genel Başkanı Musa Servi aldı. Servi, yaşanan işten atılmalarla ilgili olarak işten atılan işçi sayısının 80’e ulaştığını belirttiği konuşmasında Punto Direnişinin sürecini anlattı. “205 gündür tüm baskılara rağmen direnen arkadaşları kutluyoruz” diyerek başlayan konuşmasında direnişin insanca çalışma koşulları için yapıldığını söyledi.

Punto’nun yanı sıra Zorlu ve Greif Fabrikasında devam eden direnişlerinden bahseden Servi, yapılan eylemler sonucunda, örgütlenme hakkını tanımayan Punto firması ile birçok firmanın alış verişi kestiğinin de altını çizdi.

İşverenin direnişten kaçmak için fabrikayı Güngören ve Yeni Mahalle civarlarına taşıdığından bahseden Musa Servi konuşmasını “Nerede bir direniş varsa Deriteks Sendikası olarak orada olduk. Türk-İş’İn geç de olsa gelmesi mutlu etti” diyerek cümlelerini noktalandırdı.

Daha sonra ise sözü Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat aldı. Irgat neo-liberal ekonomik dönüşümlerle birlikte ülkenin ucuz emek ülkesi haline getirildiğine değinerek; kaynakları özel sektörün eline teslim edenlerin çalışma hayatını da düzenleyen yasaların uygulanması gerektiğini belirtti.

İnsanca çalışma koşulları ve yaşanabilir ücret mücadelesini elbette ki vereceğiz ve bunu sendikalarımızla başaracağız” diyerek konuşmasını sonlandıran Irgat işe iade davalarının da mutlaka kazanılacağını vurguladı.

 

“Patron da sendikayı tanıyana kadar bu alanda olacağız”

İşçiler adına ise sözü Ramazan Aydın aldı. Aydın konuşmasında; “Punto Deri, dünyada 2. sırada olan Kazlıçeşme’nin 1 numarası olarak Çalışma bakanlığınca ödüllendirilen ve dünyanın burjuvalarına hizmet eden bir yerdi. Çalışırken orijinaldik, sendikalı olunca marjinal ilan edildik” diyerek sendikalaşma sürecindeki patronun sendikayı karalayan faaliyetini anlattı.

Çalıştıkları süreçte patron tarafından part-time gösterilerek primlerinin gasp edildiğini belirten Ramazan Aydın geç de olsa Türk-İş’in ziyaretinden hoşnut olduklarını belirterek “Anayasa tanımış ise bu hakkı patron da sendikayı tanıyana kadar bu alanda olacağız” diyerek konuşmasını bitirdi.

Ziyaret Türk-İş’in işçilere sembolik olarak maddi destek iletmesi ve atılan sloganların ardından sonlandırıldı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu