GüncelManşet

(Foto-yenileniyor) Türkiye Berkin için ayağa kalktı!

Taksim

20.00: Divan Otel ve İstiklal caddesinin girişinde toplanan kitle “katil polis” sloganı atıyor. Miss Sokak ve Büyük Parmak Kapı sokaklarında polis çok yoğun biber gazı ve plastik mermi kullanıyor. İstiklalde her sokak başı çevik kuvvet tarafından tutulmuş durumda.

Kitle taşlarla ve havai fişekle karşılık veriyor. İstiklalde çatışma devam ediyor.

20.25: Polis Taksim Meydanı yönünü TOMA ve panzerler kapattı. İstiklal’e çıkan bütün sokaklar polis tarafından tutuldu. İstiklalde yüzlerce kişi “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı atarak direnişini sürdürüyor. İstiklal caddesi boyunca panzerler su sıkarak ve hızla kitlenin üzerine sürülüyor. Büyük Parmak Kapının girişinde duran TOMA sokağa tazyikli su sıkıyor ve polis biber gazı bombaları atılıyor. 

 20.45: Polis Halaskargazi Caddesi üzerindeki direnişçileri gözaltına almaya başladı. Polise halk evlerinden sloganlar atarak tepki gösteriyor. 

 20.50: Harbiye Ergenekon caddesi üzerine kalk barikat kurdu barikatın üstüne Berkin Elvan yazılamaları var. Ateş yakıldı, kitle yeniden toplanıyor.

21.25: Polis Taksim Meydan’daki anıtı ablukaya almış bekliyor. İstiklal girişinde gruplar “Berkin Elvan onurumuzdur” sloganı atıyor. Kurtuluş’ta ara sokaklarda kurulan barikatlarda gruplar bekliyor.

21.45: Kurtuluş caddesindeki Vakıf bankası ve Halk bankasının camları kırıldı ve bankamatikler yakıldı. Bölgede şimdilik müdahale yok.

21.50: Polis, İstiklal Caddesi’nde toplanan kitleye yoğun biber gazı ile saldırdı. Starbucks içine de biber gazı bombası atıldı. İki kişi fenalaştı, AKUT sağlık müdahalesi yapıyor. Kitle, “hırsız var”, “katil var” sloganları atıyor.

22.00: İstiklal Caddesinde bir pilav satan bir kişi kafasından gaz kapsülü ile vuruldu, hastaneye kaldırıldı. 

 22.30: İstiklal girişinde bekleyen kitleye polis saldırdı. Yaralanan bir kişi hastaneye kaldırıldı. Polis Bekâr Sokak önünden itibaren İstiklal’den Meydana geçişi kapattı. Meydan tarafında bulunan kitleye polis biber gazı ve plastik mermilerle saldırıyor.

22.45: İstiklal girişinde polis 3 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. 

 

Ankara 

20:00 Kızılay’daki direniş büyük oranda bitti. Tuzluçayır’da ise çatışmalar sürüyor.

20:55 Tuzluçayır’da Süleyman Ayten Caddesi’nde cami-cemevine giden arada kitlesel bir şekilde direnişe devam eden mahalleliye önce Toma ardından ise Akrep ile saldırıldı. Yoğun ses ve gaz bombası kullanımı var. İnsanlar Akrepli saldırının ardından binalara sığındı ve meydana çekildi.

21:03 Süleyman Ayten Caddesi’nde barikat kuran kitle molotoflarla polise karşılık veriyor.  

21:20 Polisin ses bombalarına karşı kitle de ses bombası ve havai fişek kullandı. Tuzluçayır’da yüzlerce kişi direnişe devam ediyor. Dikmen’de kitle toplanıyor.

21:28 Polis Süleyman Ayten Caddesi’nde tekrar saldırıya geçti. Cadde üzerindeki bir binaya giren kitleye atılan gaz bombası bir kişinin sırtına geldi. 

21:32 Süleyman Ayten Caddesi’ne çevik kuvvet de geldi. Partizan ve YDG‘liler de polis saldırısına karşı direnişe omuz veriyor.

21:40 Dikmen’de kitleler Dikmen Caddesi’ni trafiğe kapattı ve barikat kurdu. ÇHD’nin verdiği bilgiye göre Ankara’da en az 150 gözaltı var.

21:47 Kennedy’de de polis saldırısı başladı. Kitle taşlarla karşılık veriyor.  

21.55 Tuzluçayır 299 sokakta bir kişi ambulansla hastaneye götürüldü. Çevik kuvvetin dövdüğü belirtiliyor. Ayrıca Halkevci birinin de kafasından vurulduğu söyleniyor.

22.20 Tuzluçayır’da insanlar tekrar toplanıyor. “Berkin’in hesabı sorulacak” sloganları yükseliyor.

 

Mersin

19.30: Özgür çocuk parkında toplanan ve forumda toplanan kitle Yenişehir AKP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti. İki kol birleşti ve 10 binin üstünde insan var. AKP binası önünde çevikkuvvet barikat kurmuş bekliyor.

Öfkeli halk polise su şişesi ve taş atıyor. Kitlenin içinde LGBTİ bireyler kadınlar, Partizan, SDP, SYKP ve liseli öğrenciler bulunuyor. Berkin Elvan onurumuzdur, katil polis hesap verecek sloganları atılıyor.

19.55: polis kitleye saldırdı. Özgür gelecek okuru Hasan gülbahar yününden plastik mermi ile yaralandı. İlk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı. Durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Partizan kitlesi havai fişeklerle polisin saldırısını püskürtüyor, kitle geri çekilmiyor.

21.20: Yeniden başlayan polis saldırısında kitle apartmanlara ve tatlıcı dükkânına sığındı. Polis, künefeciye sığınan çok sağıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Ara sokaklarda da gözaltılar devam ediyor. Polis kozcu Akbank önünde bekliyor. Gözaltına alınanların sayısının 35 kişi olduğu söyleniyor. İnsanları gözaltına alırken polisi halk taşlarla engellemeye çalıştı. Polisin tekrar saldırmasıyla kitle ara sokaklara dağıldı. 

22.50: Mersin’de gözaltına alınanlar arasında Özgür Gelecek Gazetesi okurları ve DHF’liler bulunuyor. İsimlerine ulaşabildiklerimiz şöyle; Hasret Vurucu, Baran Düzgün Başaran, Aylin Keser, Zeynep Dağ, Duygu Yıldız, Caner Demirbüken, Uğur Tiyar, Demet Sağlam, Fadime Telek 

 

Samsun

18.15: Samsun’da Berkin için Öğretmenevi’nde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, Çiftlik Caddesi’nden yürüyüşe geçti.

 

İzmir

19.00: Sevinç pastanesi önünde binlerce kişi bir araya geldi, toplanma devam ediyor. “Berkin Elvan onurumuzdur” yazılı İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri imzalı pankart açıldı.

19.45: Kitle 9 Eylül Üniversitesi girişine kadar yürüdü. Burada polis barikatı ile karşılaştı. Görüşmelerden sonuç anlamadı, uyarı yapmadan polis saldırdı. Kitle çekilirken havai fişeklerle karşılık verdi ve yeniden toplanma başladı.

20.00: İzmir’de on binler yürüyor. Polis müdahalesine rağmen kitle çekilmiyor. Çatışma devam ediyor.

20.50: Toplanan kitleye polis aralıklarla saldırı gerçekleştiriyor. Kitle havai fişeklerle ve taşlarla saldırıya karşılık veriyor. 

21.10: Aslancak Gündoğdu tarafında devam eden polis saldırısında Tayfun Özdemir isimli bir kişi kafasından gaz kapsülü ile yaralandı, ambulans bekleniyor ve bölgede çok sayıda yaralı var. Ara sokaklarda çatışma devam ediyor.

21.15: İzmir Fuarının Lozan Kapısı önüne çekilen kitle barikatlar kurdu. Polisin saldırılarına karşılık veriyor. Kitle geri çekilirken Gazi Ortaokulu önünde 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltı sayısının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Polis biber gazı ve plastik mermilerle şiddetli ve yoğun saldırısına devam ediyor. 

 

Muğla-Fethiye

Fethiye’de 18.30’da FKM önünde toplanan 60 kişilik kitle yarım saat oturma eylemi yaptı. 19.00’da pankartlar ve dövizlerle yürüyüşe geçti.

Yürüyüş esnasında “Berkin’in katili AKP’nin polisi”, “Devlet yaparsa katliam yapar”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları atılırken Gezi eylemlerinde şehit düşenlerin isimleri de haykırıldı.

Kordonda yürüyen kitleye çevreden alkışlarla destek verdiler. “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganları atıldı eylem FKM önünde sona erdi. Eyleme YDG okurları da destek verdi.

 

[widgetkit id=543]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu