Gençlik

Türkiye Gençlik Birliği Hacettepe’ de!

TGB’nin bir süredir “29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü” adı altında sürdürdüğü çalışmalar Hacettepe Üniversitesi’ nin Beytepe Kampüsü’ nde bir meyvesini verdi. TGB’ li faşistler Beytepe’ de açıktan bildiri dağıtmaya başladı, demir sopalarla öğrencilere saldırdı.

Kampüse dışarıdan gelen TGB’ liler yaklaşık bir haftadır okulun birçok yerinde afişlerini asıyor, masalara bildirilerini bırakıyorken, bu sabah saatlerinden itibaren okulda açık bir biçimde toplu olarak bildiri dağıtımına başladılar.

Okul yönetiminden izinlilermiş!

Birçok devrimci, demokrat, ilerici ve yurtsever kurumun stantlarını “toplayın yoksa müdahale ederiz” diye tehdit eden okul yönetimi stantlara ilişkin tutanaklar tutarken, açıktan demir sopalarla kendi öğrencisi dahi olmayan faşistleri okula alıyor hatta bildiri dağıtmaları için izin veriyor.

Okul yönetiminin bu “çifte standart” anlayışı şaşırtıcı olmazken, yaşanan olaylar bir kez daha “demokrat” gösterilen rektör Murat Tuncer’ in anlayışını açık etmiştir. Ellerinde demir sopalarla kendi öğrencisi dahi olmayan 40 civarında kişi okula sorunsuz bir biçimde alınmıştır.

Faşistler Özel Güvenlik Birimlerinin “üst düzey güvenliği” altındaydılar!

Kütüphane önünde toplanan ve aralarında YDG’ lilerin de olduğu devrimci, demokrat, yurtsever, ilerici öğrencilerin ajitasyon konuşmalarına başlamasıyla birlikte faşistler demir sopalarıyla saldırıya başladı. Kitlenin karşı koymasıyla birlikte yemekhane önünde bir süre bekledikten sonra içeri kaçan faşistlerin “güvenliklerini” Özel Güvenlik Birimleri aldı. ÖGB’ nin “dışarı çıkartıyoruz” dediği faşistlerin özel araçlarla dışarıya çıkarıldığı öğrenildi.

Hatırlanacağı üzere İbrahim Kaypakkaya’ yı anma etkinliğinde “etkinliğe izin vermiyoruz” diyen ÖGB’ ler, ellerinde coplarla onlarca öğrenciye saldırmış, hakaretler etmişti. Bu durum da “çifte standart” ın bir diğer yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hacettepe Üniversitesinde yaşananlar bugün itibariyle Özgür Beytepe Platformu tarafından duvar gazetelerine taşınacak, demir sopalarla okulda açıktan faaliyete soyunan faşist örgütlenmelerin teşiri yapılacak.

Ayrıca Özgür Beytepe Platformu olayla ilgili Perşembe günü saat 12.30’ da Edebiyat Fakültesi önünde toplanarak “Faşizme karşı üniversitemize sahip çıkıyoruz.” şiarıyla rektörlük binasına bir yürüyüş düzenleyecek.

Ankara YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu