Dünya

Türkiye’de Genel Durum ve Seçimler Tartışıldı!

Basel: Türkiye’de 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun yarattığı sistem cephesindeki dalgalanmaların etkisi devam ederken yeni yasakları kapsayan yasa tasarıları bir bir mecliste onaylanırken,  ülke gündeminin politik atmosferi de ısınmış oldu. 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimler bu atmosferin sıcaklığında yapılacak olması nedeniyle; ATİK‘in perspektifi doğrultusunda Avrupa’nın birçok şehrinde paneller gerçekleştirildi.

Bu Paneller dizisinin biride 23 Şubat 2014 Pazar günü Basel şehrinde, İsviçre Federasyonu İTİF tarafından yüz kişin katıldığı bir kitle ile gerçekleştirildi.

Panele BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Alevi Federasyon Temsilcisi Binali Sağlam ve Partizan Temsilcisinin katıldığı Panel, demokrasi şehitleri için yapılan saygı duruşu ile başladı.

İlk konuşmayı Milletvekili Demir Çelik aldı. Çelik konuşmasında Sistem bu gün kendini yönetemez bir krizi yaşamaktadır. Bizler her türlü riskleri göze alarak çıktık bu yollara, dolayısıyla riskleri olduğu kadar olanaklarında ortaya çıkabileceği bir süreci yaşadığımızı ifade etmek gerekir. 2009 yılında daha iradi ve temel anlayış noktasında yerli yerine oturttuğumuz yerel yönetim çalışmalarımız halkla bütünleşmesi ve ete kemiğe bürünmesi nedeniyle sistemi çok ciddi rahatsız etmiştir. Siyasi soykırıma maruz bırakılan Kürt siyasetçileri cezaevlerinde ciddi hastalıklarla ölümle karşı karşıyadır. AKP’nin isteyerek Halk önderi sayın Öcalan’la görüşmek istemediklerini biliyoruz. TC esasen sorunları erteleme, öteleme zamana yayarak tasfiyeye yöneldiğini bilmekteyiz. Ancak şunu da iyi biliyoruz ki bu halk ve tüm kurumları öyle rahat tasfiye edecekleri şeyler değildir. Yerel seçimlerde demokrasi güçlerin oluşturduğu HDK bileşenlerin iradesinin hissedilmesi ve yaşam hakkı bulması için, özgürlüklerden yana olan her bir birey çalışmalara katılması ve mücadelenin bir parçası olması son derece önemlidir.

Akbilinde Alevi Federasyonu adına Binali Sağlam konuşmasına, Bu gün sistemi yürütenlerin zihniyeti yok sayma, imha ve asimilasyon yapmak olduğu asla unutmayalım. Alevilerin hala bir çok gerçekliği görmediği bunla birlikte gerici, faşist CHP hastalığından kurulamadığı maalesef bir gerçekliktir. Aleviler insana değer veren partiler üstü, özgürlükten yana bir topluluk olduğu gerçekliği ile faşist zihniyet geçmişte yaptığı katliamlarına bir yenisini de Suriye de Alevi canlarımızı katlettiler. Bu katliamın failleri bellidir. Katliamı lanetliyoruz. Yerel seçimler de demokrasi güçlerini destekleyerek, sistem partilerine oy vermemeliyiz.

Son olarak Partizan temsilcisi konuşmasında, Dünyada ki gelişmelere parelen Türkiye ki dizayn politikalarını aktardıktan sonra  Gezi halk hareketinin sarsıntıları devam ederken 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun yarattığı depremle seçim sürecine girilmiş oldu.

Yerel seçimler sürecinde BDP ve HDP’nin desteklenmesi gerekliği üzerine duran temsilci Seçimlerde özellikle Demokratik Halk Devrim propagandası çerçevesinde çalışmalara yön verilmeliyiz. Konuşmasının sonunda Dersim seçimleri üzerine duran temsilci, Devrimci ve Demokratik örgütler tarafından oluşturulan seçimlere yönelik eylem birliği içinde yer aldık ve çalışmalarımız ittifakın belirlediği adayları partizan olarak destekleyeceğiz. Diyerek sonlandırdı konuşmasını.

Panelistçilere yönelik gelen eleştiri ve sorulara verilen cevaplardan sonra panel bitirildi.

Salon içinde İTİF ve YENİ KADIN tarafından, Esenyurt Greif İşçilerin Direnişini Selamlıyoruz! Sloganlı dövizler yazarak stant kurdu. Stant da direniş deki işçilere katkı sunmak için Tatlı ve Boğca yapılarak satıldı. Standa elde edilen gelir direnişteki işçilere iletilecektir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu