Güncel

Tuncel, “Bizi çatışmanın içine çekmelerine izin vermeyeceğiz”

 

Bursa: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bursa’da yerel seçimlerle ilgili bir mitin gerçekleştirdi. 10 Mart günü Ulus Mahallesi’nde yağmur nedeniyle kapalı Salı Pazar alanında yüzlerce kişi toplandı.  HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel, Bursa büyükşehir ve ilçe belediye Başkan adaylarda mitinge katıldılar.

Seçim otobüsünden sırasıyla, Yıldırım belediye başkan adayı Hüseyin Armağan, Büyükşehir eş başkan Nurkan Çelik Büyük ve Başkan adayı Hasan Özaydın’da halkı selamlayarak birer konuşma yaptılar. Konuşmacıların hepsi, HDP’ye yönelik yaşanan irkici faşist saldırılara vurgu yaparak, saldırıları kınadılar. Eş Başkanı Sebahat Tuncel’de konuşmasında, son dönem de yaşanan ırkçı faşist sadırlara ilgili uyarıda bulunarak, “Bizi savaşın, çatışmanın içine çekmek isteyenleri buradan bir kez daha uyarıyoruz. Bu ateş sadece bizi yakmaz. Eğer siz bu ateşle oynamaya devam ederseniz Türkiye halkları zarar görür. Karşımızdaki güruha, parti binalarımıza saldıran, bizleri linç eden, parti binalarımızı yakmak isteyenlere sesleniyoruz. Türkiye halklarını bir karanlığa, çatışmaya sürüklemenize asla ve asla izin vermeyeceğiz” dedi. Tuncel, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü gerçekleşene ve Türkiye halkları eşitlik ve özgürlüğe kavuşana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan’ın bir mesajı olacağını belirten Tuncel, barış ve çözümde ısrarlı olacaklarını kaydetti.

30 Mart’ın bir referandum olduğunu savunan Tuncel, “Biz bu yerel seçimi sadece bir belediye başkanlık seçimi olarak görmüyoruz. Demokratik özerkliğin savunulması, demokrasinin yerelleşmesi, Türkiye ‘de yönetim anlayışının değişmesi açısından önemli görüyoruz. AKP Türkiye’yi bu günkü haline getirdi. Kaosun, krizin ortasına bizi bıraktı. Yolun sonuna getirdi. Şimdi CHP’de AKP’den boşalan bu düzeni kendi üzerine almak istiyor. Bu gün AKP tek başına iktidarsa, Başbakan tek adam gibi davranabiliyorsa bu CHP’nin kötü muhalefeti sayesindedir. Bakın Türkiye’yi artık kasetler yönetir hale geldiler. Durmadan tepelerden bahsediyorlar. Başbakan ‘Benim hakkımda daha çok kasetler çıkartacaklar’ diyor. Böyle bir şey olabilir mi bu kabul edilebilir mi? Bu Başbakan yaşanan şeyler karşısında hesap vermelidir” diye konuştu.

  

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu