Emek

“Turist” işçi yaşamını yitirdi

H. Merkezi: “Özgürlükler ülkesi” Rusya’da “turist” vizesiyle çalışan işçilerden Caner Ceyhan isimli, 32 yaşındaki işçi firma doktoru tarafından geç müdahale edildiği için yaşamını yitirdi.

Ülkede yaşanan işsizlik ve kölece ve güvencesiz çalışma koşulları nedeniyle kapitalist ülkelere göç etmek zorunda kalan işçi ve emekçiler, burada da patronların kar hırsı yüzünden kölece ve güvencesiz çalışmak zorunda kalıyorlar. Üstelik Ortadoğu ve Türkiye gibi ülkelerden göç eden işçilerin “ucuz işgücü kaynağı” olarak görülmesi, aynı zamanda ırkçı saldırılara maruz kalan işçilerin daha olumsuz çalışma koşullarına itilmesine neden oluyor. Ve işçilerin ne sağlığı önemseniyor ne de insanca yaşama istekleri…

 

Rusya’da “turist” işçiler…

Rusya ve Kafkas ülkeleri de, ülkemizdeki işsizlikten bunalan on binlerce işçi-emekçinin uğrağı olan bir bölge. İşçiler, buralara bir aylık “turist” vizesi alarak gidiyor ve burada çalışmaya başlıyorlar. Bir süre sonra “kaçağa düşen” işçilerin bu durumundan faydalanan patronlar, “kaçak” işçileri güvencesiz bir şekilde çalıştırmakta ve üzerlerinde baskı oluşturmaktadırlar.

Bu durum işçilerin canına mal olsa da…

 

“Ceyhan’ın ölümünden ANT YAPI sorumlu”

Bu işçilerden biri de Caner Ceyhan

Henüz 32 yaşında olan ve Moskova’da ANT YAPI şirketine bağlı çalışan Ceyhan, dün (18 Şubat) sabah işe giderken fenalaşmış ve arkadaşlarının durumunu hemen firma doktoruna bildiren işçiler, fenalaşan Ceyhan ile birlikte 2 saat beklemek zorunda kalmışlardır.

2 saat sonra gelen doktorun müdahalesi Ceyhan’ın yaşama dönmesine yetmedi ve Ceyhan yaşama gözlerini yumdu.

Bu duruma tepki gösteren ve çoğunluğu “turist” olan işçiler ise işten atılmakla tehdit edilmiş ve susturulmaya, bu olay kapatılmaya çalışılmıştır.

 

“Herhangi bir güvencemiz yok”

Konu ile ilgili bize olayı aktaran bir işçi okurumuz, “Bu üzücü olaya kayıtsız kalamazdık ve biz işçiler yani dünyayı inşa edenler patrona patronlara bu ölümün sorumlusu olanlara tepkimizi dile getirdik ve tepki verdiğimizden dolayı çıkışla yani işten atılmayla tehdit edildik” sözleriyle firmanın baskısını aktardı.

Caner arkadaşımız 1 aylık turist vizeyle getirilmiş arkadaşımız gibi yüzlerce arkadaş turist olarak halen çalıştırılıyor. Herhangi bir güvencemiz yok” diyen işçi yapılan işten çıkarma baskısına karşı “Ama unuttukları bir şey vardı belki işimizi kaybedeceğiz ama bizim ise kazanacağımız koskoca bir dünya var” sözleriyle tepki gösterdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu