Güncel

Türkiye M4 Karayolu’nun denetimi için saldırıyor

Türkiye, Rusya’dan aldığı onayla 30 kilometre derinlikte olan uluslararası M4 Karayolu'nu paramiliter güçlerle denetim sağlamaya çalışıyor. SMO’nun saldırısında rejimin de bilgisi olduğu belirtilirken saldırıların yapıldığı noktalarda DSG güçleri sert karşılık veriyor. 

MA’nın geçtiği habere göre, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı saldırılar 28’inci gününde devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve denetimindeki paramiliter “Suriye Milli Ordusu” (SMO) gruplarının saldırılarına Demokratik Suriye Güçleri (QSD) özellikle Girê Spî’nin güney kırsalında sert karşılık veriyor.

‘SMO saldırılarından sonuç alamayan Türk ordusu bölgeye top atışı yapıyor’

El Kadie menşeli SMO grupları, ABD ve Rusya anlaşmalarında olmasına rağmen uluslararası yol olarak bilinen 30 kilometre derinlikteki uluslararası M4 yolunu ele geçirmek için saldırılarını yoğunlaştırıyor. Yol üzerinde bulunan Şergirak Köyü’nde QSD savaşçıları ile çeteler arasında dün gece başlayan şiddetli çatışmalar yerini bombardımana bıraktı.

QSD savaşçılarının saldırılara meşru savunma temelinde verdiği karşılık sonucu 11 paramiliter ölürken, 6’sı da yaralandı. SMO saldırısında sonuç alamayan TSK obüs topları ve SİHA’larla, sivil savaşçı ayrımı yapmadan çatışma alanına bomba yağdırıyor.

TSK’ye bağlı keşif uçaklarının hareketliliği bölgede devam ediyor.

‘Saldırılar rejimin ve Rusya’nın onayı dahilinde’

Öte taraftan bu hat üzerinde bulunan Suriye Rejim güçleri ise, hiç bir karşılık vermeden izleyici konumunda olması dikkati çekiyor. Buda TSK saldırılarının Rusya onayı ile yapıldığını gösterirken, Rejim QSD savaşçılarının bıraktığı kimi köylerden çekilerek köyleri SMO’ya bıraktı. Diğer yandan SMO gruplarının saldıracağı bilgisinin rejimle paylaşıldığı, ancak rejimin bu bilgiyi QSD güçleri ile paylaşmadığı öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu