Güncel

Türkiye’de ilk koronavirüs vakası görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki ilk Koronavirüs vakasını doğrulayarak, "Koronavirüs şüphesi olan 1 vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tükiye’de ilk koronavirüs vakasının teyit edildiğini bildirdi.

Akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi bulunan bir kişinin test sonucunun pozitif çıktığını açıklayan Koca, “Hastanın virüsü, Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Verilere göre tanı erken konmuştur, virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler gözetim altındadır” dedi.

“Zorunlu olmadıkça yurtdışına çıkmayın”

Halkın zorunlu olmadıkça yurtdışına çıkmamalarını isteyen Sağlık Bakanı, Bakanlıkça bildirilen koronavirüsten korunma yollarına mutlaka uyulmasını istedi. Koca, Türkiye’nin koronavirüse karşı hazırlıklarını yaptığını belirterek, “Bakanlığımız, tüm birimleriyle devletimiz koronavirüsle mücadelesini planladı. Bugüne kadar gösterdiğimiz başarı, bundan sonrası için mücadelemizin kolay olacağının garantisi kabul edilmelidir. Bir veya birkaç vaka salgın olarak görülmemelidir” diye konuştu.

Bakan Koca, “Bir hasta topyekun risk değildir. Karantinaya alınmış bir hasta toplumu tehdit edemez. Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda düzene sokmaktır. Bu küresel soruna karşı ulusal mücadele vereceğiz. Risk somut, tedbirler basittir. Koronavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir. Vatandaşımızdan beklediğimiz, 14 gün ve 14 korunma kuralına uyarak bu mücadeleye güç vermesidir” dedi.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüse ilişkin alınan tedbirleri açıkladı.

Açıklamada “COVID-19 salgını sebebiyle, Genel Müdürlüğümüz merkez ve taşra teşkilatında çalışan tüm personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri iptal edilmiştir. Yıllık iznin bir sebebe binaen alınmış olması fark etmemektedir.

657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesi çerçevesinde alınmış olan evlilik, ölüm, analık izni veya 105 inci madde çerçevesinde alınan refakat izni ve 108 inci madde çerçevesinde alınan aylıksız iznin iptali söz konusu değildir. Tüm personele tebliğ edilmesi ve gerekli hassasiyet gösterilmesi hususunda gereğini rica ederim.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu