GüncelManşet

Tutsak çocuklar açlık grevine başlıyor!

 

H. Merkezi: Ankara Sincan Çocuk Hapishanesi’nde, gardiyanlar tarafından işkence yapılan dokuz çocuktan beşi İzmir’e, dördü de İstanbul’daki Maltepe Hapishanesi’ne sürgün edildi. ÇHD Cezaevleri Komisyonu’nun dün Maltepe Hapishanesi’nde çocuklarla yaptığı görüşmenin ardından hazırladığı rapora göre çocukların tamamının vücutlarının çeşitli yerlerinde darp izleri var.

Sincan’dan Maltepe’ye getirilirken ring içerisinde de işkenceye maruz kalan çocuklar, Maltepe’de ise çıplak arama işkencesiyle karşılandı. Hapishanede, ihtiyaçları karşılanmayan çocuklara sayım dayatılıyor. Ayrı koğuşlara konan çocukların sorunları sürgünle beraber çığ gibi büyürken, tutsakların talepleri kabul edilmediği takdirde yarın açlık grevine başlıyor. 
ÇHD Cezaevi Komisyonu üyesi adına avukat Güçlü Sevimli ve Sezer Özkan’in dün yaptıkları görüşme sonrası hazırladıkları raporda, şu bilgilere yer verildi: 
A.D: 18 yaşında. 11 aydır tutuklu. 3 Ocak’ta Maltepe’ye getirilmişler. Her iki elinde, boynunda ve sırtında darp izleri (etrafı hafif kahverengi ortası daha koyu kahverengi) mevcut. Maltepe Hapishanesi’nin girişinde zorla soyarak aranmışlar. Halen müşahede olarak adlandırılan tek kişilik hücrede tutuluyor. Hiçbir ihtiyacı karşılanmamış. Sincan’dan sürgün geldiği arkadaşlarının dışında Maltepe’de başkaca siyasi tutsak bulunmuyor. Dördü de aynı koğuşta kalmak istiyor. Bu taleplerini idareye bildirmişler. Ancak olumsuz yanıt almışlar. Talepleri kabul edilmezse pazartesi günü açlık grevine başlayacaklarını söylüyor. 
K.Ş: 17 yaşında. İki bileğinde derin ve çok belirgin kelepçe izleri (koyu kırmızı ve hafif mor renkli) mevcut. Sırtında, sağ ve sol baldırında darp izleri mevcut. Hiçbir ihtiyacı karşılanmamış. Hapishane girişinde zorla soyarak arama yapılmış. Su dahi verilmemiş. Musluk suyu içiyor. Tek kişilik hücrede tutuluyor. Sayımlarda aynı Sincan’da olduğu gibi ayakta sayım dayatılıyor. Sayıma gelindiğinde bağırarak “Ayağa kalk” deniyor. Başgardiyan “Ayakta sayım vereceksiniz, burası Maltepe başka yere benzemez” diyerek kendisini tehdit etmiş. Getirildiklerinden bu yana havalandırmaya çıkarılmamışlar. Havalandırma kapısı sürekli kapalı. Kaloriferler bazen çalışıyor, bazen çalışmıyor. 
B.K:
17 yaşında. 8 Ocak 2013’te tutuklanmış. Maltepe’ye getirilirken ring aracında darp edilmiş, küfre maruz kalmışlar. Yol boyunca su ve yiyecek de verilmemiş. Hapishane girişinde zorla soyarak arama yapılmış. Hiçbir ihtiyacı karşılanmamış. Görüşme sırasında çocuğun oldukça endişeli ve tedirgin göründüğü gözlemlenmiştir. 
B.D: 17 yaşında. Sağ ayağının üzerine basamıyor. İki kolunun üst kısmında morluk mevcut. Alnında kafasının arka kısmında darp izleri mevcut. Burnunun üst kısmında hemen fark edilebilen şişlik söz konusu. Hapishane girişinde zorla soyarak arama yapılmış. Hiçbir ihtiyacı karşılanmamış. Su verilmemiş. Musluk suyu içiyor. Sincan’dan birlikte geldiği arkadaşlarıyla aynı koğuşta kalmak istiyor. 
Avukat Güçlü Sevimli, bu çocukların bütün ülkede bir cezaevinden diğerine sürüldüğünü belirtiyor. A.D.’nin Hakkari’den, Van’a, daha sonra Sincan’a; K.Ş.’nin Mersin, Kırıkkale F Tipi ve Sincan’a; B.K. ve B.D.’nin de Hakkari’den Sincan’a nakledildiğini kaydediyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu