Güncel

Tutsak Grup Yorum üyesi Helin Bölek’e işkence!

Silivri Hapishanesi’nde tutsak olan Grup Yorum üyesi Helin Bölek’in gardiyanların saldırısına uğradığı öğrenildi.

H.Merkezi: Devrimci tutsaklara yönelik işkence ve hak gaspı haberlerine her gün bir yenisi ekleniyor. Son olarak Silivri 9 No’lu Hapishanesi’nde tutsak olan Helin Bölek’in sohbet uygulamasında istedikleri arkadaşlarıyla eşleştirilmedikleri için oturma eylemi yaparak durumu protesto etmesinden sonra gardiyanların saldırısına uğradığı öğrenildi.

Bölek’in annesi Aygül Bilgi’nin Gazete Tamam’a verdiği bilgilere göre gardiyanların Bölek ve tutsaklardan Rojda Yalınkılıç’ı bacaklarından tutup yerlerde sürükleyerek, kafalarını yerlere ve duvarlara çarptırarak götürmek istediklerini aktardı. Kafasının yerlere çarpmasını önlemek için bir yerlere tutunmaya çalışan Yalınkılıç’ın da yerde tekmelendiğini kaydetti.

Sahte mukavemet tutanağı

Anne Aygül Bilgi’nin verdiği bilgilere göre Helin Bölek ve Rojda Yankılıç’ın olay hakkında suç duyurusunda bulunduğu fakat dilekçelerinin  İnfaz Bürosu’na iletilmediğini öğrendiler. Sohbet hakkı gasp edildiği için oturma eylemi yapanlar hakkında idare tarafından ‘görevli memura mukavemet gösterdikleri’ ve ‘hakaret ettikleri’ iddiasıyla sahte tutanak düzenlenmiş ve işleme konulmuş. Tutanakta tutsakların gardiyanlara “şerefsiz” diyerek hakaret ettikleri öne sürülmüş.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu