Kadın

Tutsak Partizanlardan Sedat Yurtdaş’a ilişkin açıklama

 

H. Merkezi: Tutsak Partizanlar yaptıkları açıklamayla, tacizci Av. Sedat Yurtdaş’a karşı YDK’nın tavrını tamamen desteklediklerini belirterek, YDK’lı Avukata uygulanan tacizi protesto ettiler. Açıklama metni şöyle;

Kadınlara yönelik her türlü cinsel şiddet faşist sistemlerde özellikle daha koyu/pervasız bir şekilde yaşanmaktadır; zira bu sistemler egemen anlayışları korumakta çok daha otokrat, baskıcılardır. Gelenek halini de almış bu baskılar egemenlerin yönetme aygıtlarınca da sürekli ve yeniden yeniden ezilenlerin bilincinde normalleştirilmekte, sıradanlaştırılmaktadır. Öyle ki en devrimci, ilerici görünüme sahip olanlarda bile bu bilinç istisna olmaktan ötededir. Sedat Yurtdaş adlı avukatın, yanında çalışan stajyer kadın avukata yönelik tacizleri bunun bir örneğidir.

Erkek egemen anlayışın yaşam bulmasından ibaret bu cinsel içerikli suç YDK tarafından layık olduğu biçimde; güçlü bir dayanışma ve kararlı duruşla teşhir edilmiştir. Bu devrimci tutumu tamamen destekliyor, olayın tarafı olan şahsı pervasız tutumlarından derhal vazgeçmeye çağırıyoruz.

Kendisinden hesap soranlar karşısında Sedat Yurtdaş kamuoyunu kimliği sayesinde aldatabileceğini de umarak erkek egemen zihniyetinde mevcut olan taciz etme “özgürlüğü”nü koruyacak bir biçimde hareket etmiştir: A.K’ye ve onunla dayanışma içinde olan ezilen cinslerin temsilcisi örgütlere saldırmış, onları tehdit etmiş ve en sonu haksız dava açılmasını sağlayarak niteliğini, ataerkin düzene tabi karakterini tümüyle ortaya sermiştir.

Kadınların ve aslında tüm ezilen, yok sayılan, dışlanan farklı cinsel biçimlerin daha baştan mağdur konuma itildikleri, kendilerini savunma hak ve olanaklarının zayıf kılındığı durumda uğradıkları cinsel şiddet karşısında desteklenmeleri devrimci bir görevdir.

Biz tutsak Partizanlar kararlı bir duruş göstererek Sedat Yurtdaş şahsında erkek egemen zihniyete karşı özel bir deneyim yaratmış olan YDK’nın tavrını tamamen destekliyor, A.K’ye uygulanan tacizi protesto ediyor, kadın kurtuluşunun bir parçası olarak gelişim gösteren ezilen cinsin öz savunma bilincini selamlıyoruz. Kurtuluşumuz kendi ellerimizdedir.

Tutsak Partizanlar

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu