Güncel

“Tutsaklar için hapishaneye çevrilen İstiklal’deyiz”

İstanbul: İHD’nin düzenlediği F eyleminin 115.’sinde Galatasaray Lisesi’nde buluşan insan hakları savunucuları Sincan’da tutulan kanser hastası tutsak Murat Ekin’in serbest bırakılmasını istediler. Eylemde konuşan yakını, Ekin’in hastalığının son evresini, dışarıda ve mücadele içinde geçirmek istediğini söyledi.

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu tarafından düzenlenen F eylemlerinin 115.’sinde kitle yine Galatasaray Lisesi önünde buluştu. Eylemde ilk olarak konuşan İHD İstanbul Şubesi Başkanı Ümit Efe, “Bu F oturumumuzu, kendisi hapishaneye çevrilen Taksim’de, İstiklal Caddesi’nde yapıyoruz” sözleriyle Taksim’deki polis terörünü protesto ederek konuşmasına başladı.

 

“Her şey tek kişilik”

Efe’nin ardından haftanın açıklamasına geçildi. Mine Nazari’nin okuduğu açıklamada “Kesin sayısı belli olmamakla birlikte Türkiye hapishanelerinde en az 20 yıldır içeride ve müebbet hapis cezası alan 2.500 mahpus var” denilerek, “8 metrekarelik alanda tutulan bu insanlar tecrit içinde tecrit yaşamaktadır. Her şey tek kişiliktir, yaşamları tek seslidir” sözleriyle durumlarına dikkat çekildi.

Daha sonra 22 yıldır tutsak olan ve akciğer kanseri hastalığının 3. evresini yaşayan ağır hasta tutsak Murat Ekin’in durumunun aciliyetine değinen Nazari; hasta tutsaklar Burhan Ertekin, Burhan Kartal, Behzat Akdeniz, Burak Demirci, Bulut Ayana, Barış Okuducu, Bekir Kılıçaslan, Behçet Bozdemir, Bedri Çakmak, Cahit Kırmızızambak’ın serbest bırakılmasını istedi.

 

“Dışarıda ve mücadelenin içinde…”

Açıklamanın ardından Ekin’in yakını Hacı Bayram Kızartıcı söz aldı. Ekin’in akciğer kanser hastalığının 3. yani ölüm evresinden bir önceki evrede olduğunu belirten Kızartıcı, Ekin’in hapishane yaşamı boyunca onurlu bir mücadele yürüttüğünü söyledi ve bu yüzden geçtiğimiz yıl Antep’ten Bolu’ya sürgün edilirken ciddi anlamda işkence gördüğünü hatırlattı.

Ekin’in Ankara’da biopsi işlemleri için götürüldüğü hastaneden tekrar hapishaneye getirilirken çıplak arama işkencesine maruz kaldığını ve buna karşı çıkan kanser hastası Ekin’in darp edildiğini aktaran Kızartıcı, bu sebeple Ekin’in 1 ay hücre cezası aldığını söyledi. Ekin için tahliye değil, “hapishaneden hastaneye götürülerek tedavi edilebileceğine” dair rapor verildiğini söyleyen Kızartıcı, Ekin’in hastalığının son dönemini dışarıda ve mücadele içinde geçirmek istediğini söyledi.

 

[widgetkit id=722] 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu