GüncelManşet

Tutsaklara yayın yasağına son!

İstanbul: Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün 10 Kasım 2014 tarihli 172740 sayı numaralı emriyle hapishanelerde süreli yayınların posta yoluyla ya da doğrudan ziyaretçiden alımına yasak getirilmesinin ardından bir araya gelen devrimci, demokrat ve yurtsever basın kurumları, bugün (28 Kasım)  Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi  önünde eylem gerçekleştirdiler.
Atılım, Barikat, Demokratik Modernite, Halkın Günlüğü, Kızıl Bayrak, Mücadele Birliği, Özgür Gelecek, Özgür Halk, Siyaset, Türkiye Gerçeği, Yarın, Proleter Devrimci Duruş, Kaldıraç ve Meydan Gazetesi’nin yaptığı eylemde sık sık “Tecriti, sansürü dayanışma kıracak”, “Özgür basın engellenemez”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı. Basın kurumları adına yapılan basın açıklamasında bu yasak ile birlikte konuşmayan, düşünmeyen, karşı çıkmayan bir toplumun yaratılmak istendiği belirtilerek şu ana kadar yasağın Bakırköy Kapalı Kadın, Sincan Kadın Kapalı, Kandıra F Tipi, Bafra T Tipi ve Rize Kalkandere Hapishanelerinde uygulandığını ifade etti.

“Asıl amaç tutsakların düşüncelerinden koparılması”

Adalet Bakanlığı’nın “Terör ve çıkar amaçlı suç örgütlerinin mensuplarının bir bölümü örgütsel bağlarını devam ettirme ve güçlendirme, örgüt talimatları doğrultusunda ceza infaz kurumlarında ortak eylem, yapma amaçlı çalışmalar yapmaktadır” gerekçesiyle sadece burjuva medyanın tek yönlü yayınlarına mahkum edildiği vurgulanan açıklamada asıl amacın düşünceleri nedeniyle tutsak edilenlerin kendi düşüncelerinden koparılması olduğu aktarıldı.

Dağıtım şirketlerinin anlaşma şartlarını yüksek rakamlara bağladığı burjuvazinin, bu şekilde süreli yayınların dağıtımını engellemesinin ardından bu keyfi genelge ile özgür basının sesini daha da kısıtlamaya çalıştığını vurgulayan açıklamada, Gezi ile yükselen Kobanê direnişine kitlesel destek ve dayanışma eylemleriyle yeni bir hareket kazandıran toplumsal hareketin de her yönden baskı ile susturulmaya çalışıldığına dikkat çekildi.


“1 Aralık’ta saat 13.30’da Galatasaray Postanesi önünde buluşuyoruz”

Devrimci, demokrat ve yurtsever basın olarak buna izin verilmeyeceği bildirilen açıklamada tecrit ve sansüre karşı mücadelenin büyütüleceği belirtildi. “Herkesi baskısını yaptığı veya okuduğu dergi, fanzin vb. yayınları tutsaklara postalamaya, tecride karşı başlattığımız dayanışmaya omuz vermeye çağırıyoruz” denilen açıklamada 1 Aralık Pazartesi günü saat 13.30’da Galatasaray Postanesi önünde yapılacak basın açıklaması ve tutsaklara yayın gönderme eylemine çağrı yapıldı.
Basın açıklamasının ardından görüş günü olması nedeniyle içeriye girerek yayınları tutsaklara teslim etmek isteyenlere karşı hapishane yönetimi keyfi tavır alarak içeri girmelerini engelledi. Diğer görüşe gelen aileleri de almayan hapishane idaresi “Grup dağılana kadar kimseyi almıyoruz” dedi.
Eylemde bulunan avukatların bu yapılanın hukuksuzluk olduğunu belirtmesine ve hapishane yönetimini çağırmasına rağmen hiçbir talebe karşılık vermeyen yönetime karşılık oturma eylemi yapıldı.
Eylem Galatasaray Postanesi’ne çağrı ve sloganlarla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu