GüncelManşet

Tutsaklardan Özgür Gündem Zindan gazetesi

H. Merkezi: Devlet tarafından kapatma kararı alınan, yöneticileri ve yazarları tutuklanıp yargılanan Özgür Gündem gazetesine siyasi tutsaklardan anlamlı bir destek geldi. Mardin E Tipi Hapishanesi’ndeki kadın tutsaklar Özgür Gündem Zindan gazetesini çıkardı.

Devletin özgür basına dönük saldırılarının bir adımı olarak, “örgüt propagandası yapıldığı” gerekçesiyle hakkında kapatma kararı verilen Özgür Gündem gazetesine 16 Ağustos’ta yapılan polis baskınında çalışanlar darp edilerek gözaltına alınmış, gazetenin kapısına ise mühür vurulmuştu. Gözaltına alınan 24 gazeteci daha sonra serbest bırakılırken, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Bilir Kaya ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ise “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Akabinde yürütülen soruşturmalar sonucu gazetenin yazarları Aslı Erdoğan ile Necmiye Alpay da tutuklanarak demir parmaklıkların arkasına konuldu.

Bu saldırı ve yasaklara karşı, Özgür Gündem’e anlamlı bir destek de Mardin E Tipi Hapishanesi’nde kalan kadın tutsaklardan geldi.

Aralarında tutuklu bulunan JINHA editörlerinden Zehra Doğan‘ın da bulunduğu kadın tutsaklar, Özgür Gündem Zindan gazetesini çıkardı.

Gazete 12 Eylül günü 8 sayfa olarak çıkarıldı. Tüm haberlerin el yazısıyla yazıldığı, kadınların günlerce emek vererek çıkardığı gazetede kadın, politika, güncel, kültür sanat ve ekoloji sayfaları ve ayrıca Kürtçe sayfa bulunuyor.

Tüm haberler gerçek olaylardan alınırken, hapishanedeki tutsaklardan alınan röportajlar, kadınlara yönelik baskılar, gözaltı ve hapishanelerdeki hak ihlallerine yer verildi. Tutsakların kendi yaşamlarından süzerek hazırladığı gazetede, Nudem Durak, Roj Çem Partizan, Merge Polat, Öznur Değer, Diljin Dinç’in yazıları bulunuyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu