Dünya

“Tutsaklarla dayanışmayı Haziran ruhu ile büyütelim”

H. Merkezi: 19 Aralık Hapishaneler Katliamı’nın 13. yıldönümü yaklaşırken bir açıklama yayınlayan ATİK (UPOTUDAK), Bir-Kar, ADHK, Yaşanacak Dünya, AÖTDK; “Herkesi cezaevlerindeki devrimci tutsaklara her zaman, her yerde ve her bakımdan sahip çıkmaya ve Haziran direnişinin militan ruhu ile dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz” dedi.

Devletin 22 hapishaneye saldırarak, 28 tutsağı katlettiği, hapishaneler tarihinin en kapsamlı katliamını gerçekleştirdiği 19 Aralık Hapishaneler Katliamı ve Direnişi’nin 13. Yıldönümü yakınlaşırken, biraraya gelen ATİK (UPOTUDAK), Bir-Kar, ADHK, Yaşanacak Dünya, AÖTDK yazılı bir açıklama yayınladılar.

 

“Gerçekte iradesi kırılmak istenenler işçi-emekçilerdi”

Bu saldırı, ilk elden devrimci hareketin en bilinçli, en kararlı, en fedakar ve en deneyimli öğeleri olan devrimci tutsakların iradesini kırıp teslim almayı hedeflese de, gerçekte, iradesi kırılmak ve teslim alınmak istenenler, toplam ilerici ve devrimci güçler ve onların şahsında da, Türkiye’nin tüm uluslarından işçileri ve emekçileriydi” diyen kurumlar, tutsakların ölüme rağmen teslim olmadıklarını vurguladı.

Dinci-gerici AKP hükümeti de cezaevleri konusunda kendinden önceki hükümetleri aratmayıp; tecrit, işkence ve teslim alma saldırılarını kesintisiz devam ettirmiştir” diyen kurumlar; “AKP döneminde politik tutsakların sayısının düşmesi bir yana, tarihin en yüksek rakamına ulaşmıştır. Sayıları on bini geçen politik tutsaklardan 164’ü ağır ve ölümcül olmak üzere, toplam 544 tutsak hasta veya yaralı durumdadır. Hasta ve yaralı tutsaklar serbest bırakılmak şurda dursun, tedavileri dahi engellenmektedir” diyerek AKP’nin hapishane politikasına değindiler.

 

“Tutsaklarla dayanışmayı Haziran ruhu ile büyütelim”

Faşizmin F tipi cezaevlerinde devrimci tutsakları teslim alma politikası kesintisiz devam ediyor. Buna karşın, devrimci tutsakların baş eğmez direnişleri de devam ediyor Ve dahası, günümüzde saflara Haziran direnişçileri de katılmış olup, direnişleri Haziran ruhu ile daha bir güçlenmiştir” diyen kurumlar; açıklamalarını “19 Aralık katliamında, açlık grevlerinde ve büyük ölüm orucu direnişinde ölümsüzlüğe ulaşan tüm devrimcileri derin bir saygı ile anıyor, tüm işçileri, emekçileri, ilerici ve devrimcileri, devrimci direniş geleneğimizin onuru ve yüz akı olan cezaevlerindeki devrimci tutsaklara her zaman, her yerde ve her bakımdan sahip çıkmaya ve Haziran direnişinin militan ruhu ile dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz” sözleriyle sona erdirdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu