Güncel

“Tutsakların sesine ses verelim!”

İstanbul: Halkların Demokratik Kongresi (HDK) açlık grevinde olan tutsakların sağlık durumlarıyla ilgili, kritik aşamada giren tutsakların çığlıklarına ses vermek için saat 12.00’da Taksim Hill Hotelde basın toplantısı düzenledi.

“10 bin tutuklu açlık grevine başlayacağını duyurdu. Ölüm değil çözüm, tecride son! Dile ve düşünceye kilit vurulamaz” yazılı ozalit asıldığı toplantı, Prof Dr Onur Hamzaoğlu, açlık grevinde bulunan tutsak arkadaşlarından haber alamadıklarını ve sağlık durumların endişe duyduklarını dile getiren sözleriyle başladı.

Hamzaoğlu, taleplerini;  açlık grevinde bulunan tutsakların sağlık durumlarının sürekli ve düzenli bir şekilde, tarafsız hekimleri tarafından izlenmesi olduğunu dile getirdi. Tutsakların hekim seçme hakkı olduğunu belirten Hamzaoğlu; ”İnsanlık onuru için, toplum onuru için, bir an önce somut adım atılmalıdır”  dedi.

Ardından söz alan Gencay Gürsoy, açlık grevinde olan tutsaklarla ilgili sağlıklı ve doğru bilgiler alamadıklarını,  devletin birçok hapishanede durumunu kritikleşen tutsakların tekli hücreler alınarak zorla müdahale planları yaptığını duyduklarını, zorla müdahale olması durumunda geçmişte olduğu gibi yanlış ve utanç verici sonuçlar doğuracağını dile getirdi.

Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, TBMM İnsan Hakları Komisyonun hapishaneleri gezdikten sonra kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği söyledi.

HDK Yürütme Kurulu Fatma Gök ise “zor günlerdeyiz, daha da zor günle brizi bekliyor”  açlık grevinde olan tutsakların için duyarlılık çağrısında bulundu.

Fatma Gök’ün ardından söz alan Levent Tüzel ise “Açlık grevinde olan arkadaşlarımızın ağlık durumlarına dikkat çekmek ve taleplerini sahiplendiğimizi bildirerek buradan bir kez daha duyurmak” diyerek herkesin tutsakların sinse ses katmaya çağırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu