Gençlik

Tutuklu öğrenciler Çağlayan Adliyesinde…

İstanbul: 630 öğrencinin tutuklu olduğu ülkemizde “ demokrasi” söylemlerinin altının nasılda boş olduğu egemenlerin her pratiğinde görülüyor. Muhalif her kesime saldıran egemenler, devrimci-demokrat- yurtsever kesimleri bu yolla sindirebileceğini hesaplıyor herhalde.

Tüm baskılara inat tüm muhalif kesimler sokaklarda/alanlarda olmaya devam ediyor.

Bugün(24 Mayıs) tutsak 30 öğrencinin Çağlayan adliyesinde saat 13.00’de mahkemesi görüldü.

Tutsak öğrencilerle dayanışmak için Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnsiyatifi ve Hakların Demokratik Kongresi Gençlik Meclisi saat 12.00’de basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kitle adına açıklama yapan Ahmet Saymadi arkadaşlarının açıklanan iddianamelerine değinerek “Bizler asılsız iddialarla yargılanan tüm tutuklu öğrencilerin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Devletin kendileri için uygun gördüğü kalıplara karşı çıkan, protesto eden ya da farklı politik görüşleri benimseyen öğrencilerin, somut gerekçe ya da deliller gösterilmeksizin sanık haline getirilmeleri ve sonu gelmeyen yargılama süreçleri içerisinde kaybedilmeye ve devlet şiddetiyle terbiye edilmeye çalışılmalarını kesinlikle kabul etmiyoruz. Özgürlük ve adalet mücadelesinde öğrencilerin yanlarında olacağız.” sözlerini vurguladı.

Avukatların ve akademisyenlerinde destek verdiği basın açıklaması, Kürtçe metnin okunmasının ardından sonlandırıldı.

Açıklamanın ardından öğrenciler arkadaşlarının mahkemesine katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu