Güncel

Üç hapishanede tutsaklara şiddet

Tekirdağ, Bakırköy ve Bandırma'dan bulunan onlarca tutsaklar  farklı hapishanelere sevk edildi. Aynı hapishanelere koğuş baskınlarında tutsakların şiddete, hakaretlere maruz kaldı. 

Tekirdağ’da, 1 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde  geçtiğimiz hafta 1 No’lu F Tipi Hapishanesi istekleri dışında sevk edilen 12 tutsağın darp edildiği  belirtilmişti.
T Tipi Hapishanesi’nin kadın ve çocuklara ayrılacağı nedeniyle gerekçelendirilen sevk sırasında, tutsakların ring aracında askerler tarafından sürekli hakarete maruz kaldıkları bildirdi.
Avukatları aracılığıyla maruz kaldıkları durumu aktaran tutsaklar, F Tipi Hapishanesi girişinde çıplak arama dayatması yapıldığını, bunu kabul etmedikleri için darp edildiklerini aktardı.
Tutsaklar, kitap ve elbiselerine el konulduğunu da belirtti. Öte yandan aynı Hapishanesi’ndeki 3 tutsak da, 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde istemleri dışında sevk edildiklerini, yine burada çıplak arama dayatmasına maruz kalarak, darp edildiklerini söyledi.
Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde, Cuma günü C9 ve C10 koğuşlarına baskın yapıldığı belirtildi. 100’ün üzerinde gardiyanın katıldığı baskınlarda, koğuşların dağıtıldığı, tutsakların dolaplarındaki kişisel eşyalarının yerlere atıldığı ve radyolarına el konulduğu bildirildi. Baskın sırasında bazı kadın tutsakların uygulamaya tepki gösterdiği için gardiyanlar tarafından boğazları sıkılarak darp ve tehdit edildiği bildirildi.
Yaşanan uygulamaya ilişkin tutukluların suç duyurusunda bulunduğu ifade edilirken, MA’nın telefonla arayarak sormasına karşın Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi yönetimi, iddiaları yalanladı. İsmini vermeyen bir yetkili, uygulamayı “rutin arama” olarak savunduğu belirtildi.
Hak ihlallerinin yoğun yaşandığı Hapishanelerden biri olan Balıkesir Bandırma Kapalı Hapishanesi’nde, 12 Şubat’ta 25 tutuklu istekleri dışında Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’ne sevk edildi.
Sevk sırasında tutukluların darp edildiği, bunlardan birinin de İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta tutuklu listesinde olan Abdullah Onğunlu olduğu belirtildi. Onğunlu’nun ağabeyi Mehmet Onğunlu, kardeşinin 26 yıldır Hapishanesi’nde olduğunu ve birçok hastalığa yakalandığını söyledi.
Sevkleri öğrendikleri gibi Bandırma Hapishanesini aradıklarını belirten Onğunlu, Hapishanesinin de sevkleri doğruladığını ifade etti. Kardeşinin ağır hasta tutuklu olduğunu, hastalığından kaynaklı kendilerine yakın bir hapishanesi sevkinin yapılması için Adalet Bakanlığı ve Ceza Tevkif Evlerine (CTE) defalarca yaptıkları başvuruların cevapsız kaldığını aktaran Onğunlu, tutukluları darp edenler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını sözlerin ekledi.(Kaynak: MA)
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu