Manşet

Paris ‘te katliama öfke!

Kürt Ulusal Hareketi’nin kurucularından ve yaklaşık kırk yıllık mücadele tarihi boyunca tavizsiz ve direnişçi kimliğiyle öne çıkan yiğit kürt kadın Sakine Cansız ile KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Şöylemez’in haince katledilmelerine karşı öfke, Paris sokaklarında sel olup taştı. Üç kürt kadının katledildiği haberinin duyulmasından sonra, binlerce perşembe gününden itibaren Kürdistan Sanat Akademisi önünden ayrılmadı.

13 Ocak Cumartesi günü, Avrupa’nın dört bir yanından on binlerce kişi miting ve yürüyüşün düzenleneceği Paris’in Gare de l’Est bölgesine akın etti. Kitlelerin bir bölümü Kürdistan Sanat Akademisi önünde toplanıp oradan miting alanına yürürken, kitlenin diğer bir bölümü de Gare de l’Est(Doğu Garı) önünde toplandılar. Sürekli katliamı kınayan ve direniş sloganları atıldı.

Eyleme PKK , KCK , PYD , PJAK , TKP/ ML , MLKP , MKP , TİKB , TKİP , KDO ,KKP , ATIK , Yeni Kadın ,Partizan , ADHK , DİDF , SKB, Devrimci Proletarya , Alevi ve Ezidi kurumları gibi demokratik kurum ve örgüt taraftarları, bayrak ve pankartları ile coşkulu bir şekilde katıldı. Eyleme yine Fransız Komünist Partisi ve Tamil Elam Kaplanları bileşenleri de destek verdi. Katliama karşı kitlesel sahipleniş bir kez daha gösteri ki Kürt ulusunun mücadelesi suikastlerle, toplu katliamlarla, gözaltında kayıplarla sindirilemeyecek. Tam aksine Kürt – Türk ve çeşitli milliyetlere mensup emekçi ve devrimcilerin öfkelerinin daha da bilenmesine neden olacaktır. Eylemde ATİK’in katliama ilişkin çıkardığı bildiri yoğun bir şekilde dağıtıldı. Yine DEKÖP – Paris adına çıkarılan, katliamı kınayan ve sahiplenmeyi içeren ortak açıklamada burada kitleye dağıtıldı.

IMG 2558Yürüyüşe “Kürdistan’ın 3 Karanfili Ölümsüzdür” pankartıyla katılan TKP / ML taraftarları, TKP/ML – YDK’nın katliama ilişkin hazırladığı açıklamayı yoğun bir şekilde dağıttı. TKP/ML taraftarları yürüyüş boyunca “Kürdistan Faşizme Mezar Olacak!”, “Faşizmi Döktüğü Kanda Boğacağız!”, “Kürt Ulusuna Özgürlük, Halk Savaşıyla Gelecek!”, “Şehit Namırın!” vb. sloganlar attı.

Doğu Garı önünde bir araya gelen on binler buradan sloganlar eşliğinde Coloniel Fabien meydanına doğru yürüyüşe geçti. Miting alanında BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş , Gülten Kısanak ve DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk başta olmak üzere bir çok önde gelen Kürt siyasetçi tarafından konuşmalar gerçekleştirildi. Tüm konuşmalardaki ortak vurgu, bu tür katliamlarla Kürt ulusunun mücadeleci güçlerinin korkutulup sindirilmesinin hedeflendiği ama bu tür katliamların kendilerini yıldırmak bir yana azimlerini daha da fazla bilediği ve daha fazla mücadele edecekleri yönlüydü.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=TP2qQUiEToo{/youtube} 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu