Kadın

“Ücretsiz Ped Tutsak Kadınların hakkı”

H. Merkezi: Çok sayıda kadın kurumunun bir araya gelerek oluşturduğu Hapiste Kadın Ağı’nın hapishanedeki tutsak kadınlara yönelik ücretsiz ped temin edilmesi için başlattığı kampanya sürüyor.

Hapiste Kadın Ağı bu çalışma kapsamında Meclis’te grubu bulunan AKP, HDP ve CHP ile de görüşmüş ve bu görüşmelerin olumlu geçtiğini açıklamıştı.Hapiste Kadın Ağı kurucularından Derya Ata, hapishanelerde bulunan kadın ve LGBTİ tutukluların, sağlık hakkı kapsamında ped, sabun, şampuan gibi temizlik ürünlerini temin etmede sorun yaşadıklarını dile getirdi.

 

“Ped alamadıklarında pamuk ve çarşafı bez olarak kullanıyorlar.”

Birçok kadın ve LGBTİ tutsağının aileleri tarafından yalnızlaştırıldıkları için dışarıdan herhangi bir destek almadan, içeride tutunmaya çalıştığına ve birçok ihtiyacın ücret ödeyerek karşılandığına dikkat çeken Ata şöyle konuştu: Kendileri ücret ödeyerek karşılıyor. Bu bağlamda maddi sıkıntılar yaşayarak temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geliyor. Tabi çocuklarıyla birlikte kalan kadınlar için bu sorun iki kat artıyor. Ped alamadıklarında pamuk ve çarşafı bez olarak kullanıyorlar. Hijyen açısından sağlıklı olmayan bu yöntemler birçok hastalığın başlamasına neden oluyor.”

Tutsaklar için çalışmaların devam edeceğini dile getiren Ata, aldıkları sözlerin hayata geçirilip geçirilmediğini de takip edeceklerini ifade etti.

 

Dünyada durum ne?

Bugün Türkiye’deki hapishanelerinde ped kantinlerde ücretli olarak satılıyor. Bir sağlık hakkı olarak savunulan hapishanelerde ücretsiz ped hakkının, tutuklu kadınlara ücretsiz verilmesi konusunda dünya çapında birçok örnekvar.

Avrupa Hapishane Gözlemi 2012 verilerine göre; Fransa’da, kadın tutsakların hapishane içinde kadın hijyen ürünleri almasına izin veriliyor. Eğer kadınların durumu elvermiyorsa (ayda 50 Euro’dan az kazançlarının olması durumunda) hapishane idaresi ürünleri kadın tutsaklara ücretsiz vermek zorunda.

Polonya’da ise, kadın tutsağın hapishane idaresi tarafından her ay kişisel hijyen eşyaları verilerek ihtiyacı olduğunda giysi ve hijyen paketleri alma hakkı bulunuyor. Portekiz’de ise yasada, “Kadın mahpusların özel ihtiyaçlarının üzerinde durulması ve bu ihtiyaçlar için gerekli ürünlerin, bu ürünleri karşılayacak gücü olmayanlara sağlanması gerektiği” ifadesi yer alıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu