Gençlik

İÜ’de faşist saldırı protesto edildi!

26 Kasım günü bizler, Gülsuyu’nda polis-çete işbirliğiyle katledilen Hasan Ferit Gedik’i anlatması için dedesi Mustafa Meray’ı okulumuzdaki foruma çağırdık. Fakat polis-ÖGB işbirliğiyle okul girişinde Mustafa Meray ve öğrencilere saldırı gerçekleştirildi. 76 yaşındaki Mustafa Meray’a ve öğrencilere saldırmaları yetmezmiş gibi birçok öğrenci hakkında şikayette bulundular.

Günlerdir, devrimci demokrat kimliğiyle tanınan öğrenciler okul önlerinden “şikayet var” bahanesiyle zor kullanılarak kaçırılıyor. 4 Aralık günü sabah saatlerinde okula girerken Özcan Çolak, 5 Aralık günü sabah saatlerinde Erhan Tarkan ve 6 Aralık günü Tuğçenur Özbay okul önünden kaçırıldı.

Bizlerde, 9 Aralık Pazartesi günü bu durumu protesto etmek amacıyla İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önünde Devrimci Demokrat Yurtsever Öğrenciler olarak bir basın açıklaması gerçekleştirdik. YDG’nin de içerisinde yer aldığı birçok kurum ile birlikte ilk önce okul içerisindeki polis bürosunu “ziyaret ettik”. Ajitasyon ve sloganlarla Ali’nin Ethem’in Hasan’ın ve daha nicelerinin katili olan polisi okulumuzda istemediğimizi haykırdık. Daha sonra basın açıklamasını yapmak üzere fakülte önüne yürüdük. Basın açıklamasının ardından Edebiyat Fakültesinin Hergele Meydanı’nda dayanışmanın sembolü olan büyük bir halay çekildi. Halayın ardından sloganlarla eylem son buldu.

İstanbul Üniversitesi YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu