Gençlik

İÜ’de katliamlar protesto edildi

13 Mart Çarşamba günü İstanbul Üniversitesi’nde Gazi ve 1 Mayıs katliamları için bir anma etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlik için Hergele Meydanı’nda toplanan kitle “Katil Devlet Hesap Verecek” sloganıyla bahçeye çıkarak buradaki öğrencilere katliama ve direnişe ilişkin ajitasyon çekti. 18 yıl önce devletin yaptığı katliamdan ve bunun ardından gelen Gazi ve 1 Mayıs Mahallelerindeki halkın direnişi insanlara anlatıldı.

Burada devrimci-demokrat öğrenciler sık sık “Bedel Ödedik, Bedel Ödeteceğiz“, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma” sloganlarını attı.

Ardından yapılacak sinevizyon gösterimi için tekrar Hergele Meydanı’na geçildi. Burada Gazi ve 1 Mayıs şehitleri şahsında tüm devrim şehitleri için saygı duruşu yapıldı. Daha sonra ise katliamları anlatan 25 dakikalık bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

 

iude katliamlar protesto edildi2“Devlet katliamlara devam ediyor”

Sinevizyon bitiminde kurumlar adına bir açıklama yapıldı.

Okunan açıklamada aradan geçen 18 yılda faillerin hala cezalandırılmadığı, emekçiler ve devrimcilerin bu katliamların hesabını mutlaka sorulacağı vurgulandı. Mart ayı içerisinde gerçekleşen Xalepçe, Beyazıt ve Kızıldere Katliamlarına da değinildi.

Devletin katliamcı özünün bugün de emekçilere, devrimcilere ve Kürt halkına yönelik katliamlarının devam ettiği bunun son örneğinin Roboski’de yapılan katliam olduğuna dikkat çekildi. Açıklama sonunda atılan sloganlarla anma etkinliği sonlandı.

Kaldıraç, Köz, Yeni Demokrat Gençlik tarafından örgütlenen eyleme DGH, SÖZ Dergisi ve SDH de destek verdi.

İÜ’den bir YDG’li

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu