Güncel

(foto galeri)Ümraniye’de binler HDP ile buluştu!

 

İstanbul: Seçimlere az bir süre Halkların Demokratik Partisi (HDP) mitinglerine hız verdi. Bu gün Ümraniye’de HDP İstanbul İl Eşbaşkan adayları Pınar Aydınlar ve Sırrı Süreyya Önder’in katılımıyla gerçekleşen mitingde HDP binlerle buluştu.

Ümraniye Meydanı’nda gerçekleşen miting öncesinde gelen halk, müzik eşliğinde halaylar çekerek adayları karşıladı. Ümraniye 2B Mağdurları Platformu’nun da pankart açarak katıldığı mitinge; Ümraniye Belediyesi Eşbaşkan Adayları Saray Deniz ve Rıza Karaman, HDP İstanbul İl Eşbaskanı Şamil Altan, BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Emrullah Bingül, ESP İl yöneticisi Suat Çorlu, SYKP İl Başkanı Aysel Demir, Partizan temsilcisi ve EMEP İl yöneticisi Haşim Demir de katıldılar.

“Nasıl kadın olunur göstereceğiz”

Mitingde ilk konuşmayı BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Emrullah Bingül yaptı. Kürtçe bir konuşma gerçekleştiren Bingül’ün ardından ise mikrofonu HDP Ümraniye Belediyesi Eşbaşkan adayı Saray Deniz aldı. Deniz konuşmasında Yolsuzluk Operasyonları ile ortaya saçılan devletin yolsuzluklarına değinerek “Onlar sadece para çalmadılar, onlar eğitimimizi, sağlığımızı, çocuklarımızın geleceğini çaldılar” dedi. Erkek egemen sistemin kadınlar üzerindeki baskılarına ve AKP’nin kadın düşmanı pratiklerine de değinen Deniz “30 Mart’ta nasıl kadın olunur göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Saray Deniz’in ardından söz alan Ümraniye Eşbaşkan adayı Rıza Karaman ise konuşmasında halka ev ev, sokak sokak gezerek HDP’yi taşıma çağrısında bulunudu.

“Uğur yürekli, Ceylan bakışklı ve Elvan kokulu…”

Sonrasında ise sözü “Hepinizi Uğur yürekli, Ceylan bakışklı ve elvan kokulu Berkin Elvan adına selamlıyorum” diyen Pınar Aydınlar aldı. Aydınlar; seçimlerde oylara sahip çıkmak gerektiğini belirterek sandık görevlisi yazılma çağrısında bulundu. HDP’nin her kurum ve kademesinde kadın yoğunluğunu aktaran Aydınlar; “Clara, Roza, Meral Yakar, Sakine, Fidan ve Leyla sevdasıyla çalışmaya hazır olduklarını” aktardı.

“Aynı şeyleri yapıyorlar, aynı şeyleri yapacaklar”

Son olarak ise mikrofonu Sırrı Süreyya Önder aldı. Önder konuşmasında ilk olarak, Kadir Topbaş’ın “Herkes bana ağabey diyor” sözlerini hatırlatarak, kewndilerinin değil sistem partilerinin dediğini ifade ederek “Şu sebepten; aynı şeyleri yapıyorlar, aynı şeyleri yapacaklar” dedi.

Barış sürecinin ardından ölüm haberlerinin gelmediğine değinen Önder, Berkin Elvan’ın şehit düşmesinin ardından ölümleri karşı karşıya getirdiğini belirtti.

[widgetkit id=557]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu