Dünya

Ukrayna’da Başbakan İstifa Etti!

H.Merkezi: Günlerdir sokak gösterilerinin devam ettiği Ukrayna’da başbakan Mikalo Azarov yaptığı açıklama ile istifa ettiğini duyurdu. İstifa ile ilgili açıklamada bulunan Azarov “Ülkedeki çatışmalara barış getirmesi amacıyla kişisel bir karar alarak cumhurbaşkanına istifamı sundum” dedi.

Cumhurbaşkanı Victor Yanukoviç’e istifasını veren Başbakan Mikalo Azarov, “Ülkemizde meydana gelen çatışmalar sadece sosyal alanı değil, tüm ekonomiyi derin çıkmaza sürüklüyor. … Çatışma içerisindeki taraflara daha geniş uzlaşı alanı yaratmak amacıyla Başbakan görevinden istifa ediyorum. Bunu vatanım Ukrayna’nın geleceği için yapıyorum” şeklinde konuştu.

Ukrayna Parlementosu’nun ise bu gün gerçekleştireceği özel oturumla son protestoların fitilini ateşleyen, protestoları kısıtlayıcı yasaları tekrar görüşmesi bekleniyor.

Ukrayna’nın hapisteki eski başbakanı Yulia Timaşenko’nun partisi ise bu günü “karar günü” ilan etti. Timaşenko ise yaptığı açıklama ile göstericileri Cumhurbaşkanı’nın barış teklifini reddetmeye çağırdı.

Ülkede 21 Kasım 2013’de Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşması’nın askıya alınmasıyla birlikte başlayan ve 16 Ocak’ta özgürlükleri kısıtlayan torba yasasının meclisten geçmesiyle artan eylemler, başkent Kiev’den ülke geneline yayılmıştı. Valilik binalarının işgal edildiği eylemlerde eylemcilerin girdiği Kiev, Vinnitsa, Hmelnitskiy, Rivne, Volın, Ternopil, Çernivtsi, Poltava, İvano-Frankivsk, Jitomir, Lviv ve Çernigiv işgal edilirken,

Dnepropetrovsk, Zaporoje, Sumı ve Çerkasiy bölge valilikleri önünde de eylemler sürüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu