Dünya

Ulm’de seçim sürecine dair panel

Ulm: Ülkemizde sıcak siyasal gelişmelerin bütün hızı ve etkisiyle devam ettiği bir süreçten geçiyoruz. Gezi İsyanı’nın ardından sarsılan hükümet, rüşvet ve hırsızlık artçı depremleriyle sallanmaya devam ettiği bu süreçte yaklaşan yerel seçimler hem sistem düzen partileri hem de demokrasi güçleri açısından daha somut öneme sahip olmuştur. Kısıtlı imkan ve olanaklarla seçim öncesi demokrasi güçlerinin tavrı ne olacaktır? Seçimlere bakış açımız ve beklentiler nelerdir? Egemen sınıflar arasındaki çatışma ve gelişmeleri de kapsayacak şekilde ele alınan panel Partizan, YEK-KOM, Atılım Gazetesi ve Halkın Günlüğü temsilcisinin katılımıyla yaklaşık iki buçuk saat sürdü.

Başta Halepçe katliamının yıl dönümü nedeniyle bu katliama vurgu yapılarak başlanan konuşmalarda Mart ayı ve Newroz direnişine değinildi. Ardından söz alan Partizan temsilcisi kısaca dünyadaki gelişmelerin Türkiye’deki yansımalarına vurgu yaparak bu süreçte demokrasi cephesinin önemine, komünistlerin görevlerine ve kitlenin örgütlenmesindeki noktalara vurgu yaparak HDP ve BDP’yi neden desteklediklerini açıkladı. AKP ve Cemaat arasındaki çatışmaya da vurgu yaparak son süreçte yükseltilmek istenilen ırkçı saldırılara vurgu yaptı.

Ardından YEK-KOM temsilcisi genel olarak Mart ayı ve direnişlere vurgu yaparak mücadele Kürt halkının kazanımlarına ve Rojava devriminin çoğulcu katılımcı anlayışına vurgu yaptı ve bu seçimlerin neden önem kazandığının altını çizdi. Halkın Günlüğü temsilcisi de genel bir belirlemenin ardından genel egemen sınıfların durumuna değinerek seçim tavırlarını açıkladı. Son olarak internet üzerinden görüntülü olarak toplantıya Atılım temsilcisi aynı zamanda da HDP faaliyetçisi Alp Altınörs panele katılarak oradaki siyasal ortama, HDP’den beklentilere ve geniş bir kesimin umudundan bahsetti. Türkiye’nin tarihsel bir bunalımla karşı karşıya olduğunu belirterek AKP ve Cemaat arasındaki çatışmanın altında rejim krizinin olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından soru ve cevap bölümü ile etkinlik sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu