Güncel

Umuda Harç Olanları İsviçre’de Andık!

 

İsviçre: İsviçre’nin Zürih şehrinde 18.Ocak günü yaklaşık yüz  kişinin katıldığı, Parti ve Devrim Şehitlerini anma etkinliği gerçekleştirildi.

Anmada  yapılan selamlamanın ardından saygı duruşu gerçekleştirildi.

Saygı duruşunun ardından Proletarya Partisi’nin marşı okundu. Marşın ardından umuda harç olanlara atfen sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

Güne ilişkin yapılan açılış konuşmasında,  “Bizlerin ölümü kutsama, ölümler üzerinden siyaset yapma gibi bir anlayışı yoktur ve olamaz da. Yalnızca sınıflar mücadelesi tarihinin yasalarını doğru okuyor ve ona göre kendimizi ve ezilenleri şekillendirmeye çalışıyoruz. Partimizin tarihi bunun kanıtıdır. Partimiz kurulduğu andan günümüze kadar, en değerli kadro ve militanlarını tereddütsüzce bu kavgada şehit vermekten kaçınmadı”

“Ülkemizdeki sınıflar mücadelesinin zorunluluğundan dolayı, bir savaş partisi olarak kendisini var eden partimiz bu güne kadar, başta kurucu önderimiz İbrahim Kaypakkaya olmak üzere dört Genel Sekreterini, yüzlerce değerli kadro ve militanını tereddütsüzce bu onurlu kavgaya adadı.“ „Ülkemiz toprakları her gün işçi ve emekçilerin gençlerin kanlarıyla sulanmaktadır. Taksim Gezi Parkı Ayaklanmasıyla başlayan ve partimizin “Mutlaktır Ülkemizde Devrim, Bir İşaret Fişeğidir Taksim” başlığıyla formüle edilen süreç, ülkemizde sınıf mücadelesinin devrim cephesi lehine ilerleyebileceğinin bariz işaretlerini bizlere sunmuştur. “denildi.

Yapılan açıklanın ardından örgütleri temsiden bir şehit ailesi sahneye davet edilerek duygu ve düşünceleri alındıktan sonra karanfil verildi. Bu bölümde şehit ailelerini duyguları salonda, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!”, “Anaların Öfkesi Katilleri Bogacak!” sloganlarıyla coşkulu bir an yaşandı.

Anma bölümü tamamlandıktan sonra kısa bir ara verildi. Verilen aradan sonra „Gezi Direnişi ve Halk Hareketleri“ adlı sempozyuma geçildi. Sempozyuma, Partizan, Yürüyüş, Atılım,  Sınıf Teorisi ve Kızıl Bayrak katıldı. Sempozyuma ilişkin kısa bir sunum yapıldıktan sonra, panelde ilk sözü Yürüyüş temsilcisine verildi.

Yürüyüş temsilcisi kitleyi selamladıktan sonra “Halkımızı böylesine büyük bir ayaklanmaya iten süreci iyi analiz etmek gerekir. AKP’nin 11 yıldır sürdürdüğü kirli oyunların sokağa yansımasıdır. Kentsel Dönüşümden, açlık, baskı, sefalet, Kürt halkını açılım adına tutuklamalar olarak sıralayabiliriz. AKP özünde tüm kesimlere savaş açmıştır ve bu saldırı politikası isyana dönüşmüştür.” dedi.

Sınıf Teorisi temsilcisi; Şehitleri anarak başladığı konuşmasında “Gezi halk ayaklanması kendiliğinden gelişen bir harekettir. Bu ayaklanmaya bütünlüklü bakıldığında asıl neden olan AKP hükümeti ve devletin her türlü faşist baskısı sonucu sokağa taşmasıdır.“ „Türk islam sentezli bayrak ekseninde kitleleri biat ettirme, asimilasyon ve yok sayma sloganıyla 11 yıldır uyguladığı politikaların sokağa yansımasıdır.“ dedi

Atılım Temsilcisi; Devrim şehitlerini anması ile başladığı konuşmasında “Arap coğrafyasındaki halk isyanları ile başlayan süreç, dalga dalga bazı ülkelere yansımıştır. Haziran ayaklanmasının en önemli sonuçlarından biri de, bir birinin mahallesinde dahi geçmeyen bazı güçler, direnişte yan yana gelerek sisteme karşı çatıştılar. Gezide direnen LBGTİ’ler çok önemli rol oynadılar. Bir olgunluk saglanılan Gezi süreci AKP ve Cemat arasında ayrışmanın da başlangıcı olmuştur.“… dedi

Kızıl Bayrak Temsilcisi; Şehitleri anarak başladığı konuşmasında “Tüm dünyada sosyal yıkım politikaların yarattığı mayalanma sonucunda bir çok ülkede halk hareketleri ve direnişler ortaya çıkmıştır. Gezi sürecini ele alırken dünyadaki gelişmelerden ve topyekun yürütülen, baskılanmaların sonucu olarak ortaya çıktığını, yaşanan birikimin sonucunda ele almak zorundayız. Devrimci hareketleri çok şeyler öğreneceği Gezi direnişinde önemli dersler çıkarılmalıdır. Devrim güncelse o zaman devrime her alanda hazırlanmak zorundayız. Çünkü Gezi bizlere önemli mesajlar verdi.“dedi.

Partizan Temsilcisi; Parti ve Devrim Şehitlerini saygıyla anarak başladığı konuşmasında  “Anın tarihsel durumu, dünyanın, yeni bir halk hareketleri/ayaklanmalar dönemecinden geçtiğini, bunun da yeni bir devrimci girişimler/devrimler dalgasına gelişme olanağı sağlayacağına işaret etmektedir. Son birkaç yıldır gerek Arap Bahar’ının yaşandığı Tunus ve Mısır gibi ülkelerde Arap dünyasının fena halde ateşle sarsılmasına yol açan halk ayaklanmaları ve gerekse Türkiye, akabinde Brezilya ‘da kendini göstemiştir. Öte yandan Yunanistan, İspanya, Portekiz, İtalya gibi ülkelerde işçi ve gençliğin sokağı ayağa kaldıran direnişi, içinde geçilmekte olan tarihsel durumun en iyi göstergesidir. Dünyanın bir çok yeride cereyan eden halk hareketleri, Toplumsal-ekonomik-siyasal hoşnutsuzluk fırtınaları olarak “aşağıdan gelen” enerjinin yüzeye çıkmasıdır.” dedi.

Gezi İsyanı’na da değinen partizan temsilcisi  “Gezi İsyanın niteliği sistemin “yeniden yapılandırma” üzerinden yılardır dayatılan sosyal ve iktisadı yıkımın AKP hükümeti döneminde iyiden iyiye hız kazanarak genel ve süreğen bir saldırı halinde, derinlik ve genişlik kazanmasıdır. Bu saldırının salt ekonomik ve sosyal alanla sınırlı kalmayıp siyasal, mezhepsel alanı da içine alarak giderek toplumu nefessiz bırakacak çap ve genişliğe ulaşmasının sonucudur Gezi.  Panelistlerin sunumundan sonra katılan kitleye söz hakkı verildi.

FEKAR-Kürt Dernekleri Federasyonu söz hakkı alarak, öncelikle tüm devrim ve demokrasi şehitlerini saygı ile anarak başladı konuşmasına. “Gezi sürecinde hareketin eksik ve hatalı tutumunu merkezi önderliğimiz tarafında özeleştiri verildiği için tekrar aynı şeyleri söylemeyeceğim, ancak bu gün Gezi ve Halk hareketleri üzerine yapılan bu panelde maalesef 92 yılında tüm Kürdistan da yapılan bir halk hareketinde söz edilmemesi bir eksiklik olarak görmekteyim” diyerek sunumlara eleştiri getirdi.

Ardından kitlenin düşünceleri ve sorulan soruların cevaplanmasından sonra anma etkinlik, katılan başta örgütlere ve katılımcılara teşekkür edilerek bitirildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu