Manşet

“Unutmadık Unutturmayacağız”

İstanbul: Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Taksim Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenler için meydanda anma düzenlendi.

Ellerinde karanfillerle saat 18.00’da meydanda toplanan binlerce kişi, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Her yer Taksim, her yer direniş” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atarak toplanmaya başladı.

Saat 19.00’da meydanda bir basın açıklama gerçekleştirildi. Açıklamayı Taksim Dayanışmasında yer alan gençler okudu. Her bir genç basın açıklamamsının bir paragrafını okuyarak basın açıklaması kolektif bir şekle büründü. Yapılan açıklamada talepler dile getirilerek şular söylendi;

“Unutmadık Unutturmayacağız!”

“Bizi biz yapan bütün değerler ve renklerimizle haklılığına inanmış bir sağduyu, direnme gücü veren kararlılık ve sınırsız bir yaratıcılıkla yaşamın olduğu her alanda bir aradayız. Taksim Dayanışması olarak hükümete ilettiğimiz taleplere hala bir yanıt alamadık. Yanıt alamadığımız gibi taleplerimizi haykıranlar şiddet, gözaltılar ve tutuklamalarla ile susturulmak isteniyor. Biz bütün bu baskılara rağmen haykırmaya devam ediyoruz” dedi ve ardından şöyle devam etti;

“Türkiye tarihinin en barışçıl, en çevre dostu direnişinde daha eşitlikçi, daha özgürlüğe ve daha kardeşçe bir dünya özlemiyle sokaklara hak arayışına çıkan canlarımızdan Abdullah CÖMERT, Mehmet AYVALITAŞ, Ethem SARISÜLÜK savaş sırasında bile görülmeyen bir vahşet, nefret ve şiddetin kurbanları ölmüşlerdir. Yaşamlarının baharında aramızdan ayrılan koparılıp alınan canlarımızın anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Onurlu ve karalı duruşları mücadelemize her zaman ışık tutacak, yolumuzu aydınlatacaktır. UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ!” diyerek açıklama son buldu.

Alana giren kitlede büyük öfke hakim durumdaydı. Ellerinde kızıl karanfillerle direnişte yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan kitle açıklamanın ardından parkın girişine karanfiller bıraktı.

“İşgalci Polis Gezi’den Defol”

Alanı dolduran kitle basın açıklamasından sonra yönünü Gezi Parkını işgal eden polislere doğru çevirerek “işgalci polis Gezi’den defol” sloganlarını attı. “ Açıklama bitti dağılın” anonsuna aldırmadan “Taksim bizim İstanbul bizim “ sloganlarını atarak Gezi Parkı’na doğru ilerlemeye başladı. Bunun üzerine polis kitlenin üzerine doğru gelerek kitleye kalkanlarla ve coplarla saldırarak Taksim Meydanından atmaya çalıştı. Ardından kararlılık gösteren kitleye su panzeri ile tazyikli su sıkarak saldırdı.

Sıraselviler, Gümüşsuyu ve Halaskargazi’ de çatışmalar başladı

Kitle saldırının ardından İstiklal, Sıraselviler, Gümüşsuyu, Halaskargazi caddelerine doğru dağıldı. Polis burada da halka tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı.

Kitlenin İstiklal, Sıraselviler ve Halaskargazi caddelerinde bekleyişi sürerken, polis Taksim Meydanı’na çıkan yolları kapattı. IMG 7136

İstiklal Caddesi girişinde oturma eylemi yapan kitleye polis biber gazlı tazyikli su ile saldırdı. Su Panzerleri ile caddeye girmeye çalışan polise kitle, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarıyla karşılık verdi. İstiklal Caddesi’ne polis saldırısı artarak devam etti.

Polis ilerleyen saatlerde kitleye daha yoğun biber gazi ve plastik mermi kullanmaya başladı. Kitle barikatlar kurarak ara sokaklarda çatışmaya devam etti.

Çatışmalar devam ederken plastik mermi ve tazyikli sudan yaralanan çok sayıda kişi revirlerde tedavi edildi.

Çatışmalar gece boyu devam etti.

 

 

 

Resim galerisi eklenecektir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu