Makaleler

Unutmak İhanettir Hrant

Newroz’ un ateşi, mazlumun ateşi derler.  Karanlığın köhne durgunluğu, Newroz’un ateşiyle yırtılır, gider. Yaşamın, en onursal boyutu, kendi ateşini bölüşmektir. Yangın yerine çevirdiğinde ağanın, patronun, saltanatını ;unutma ateşin özü de senle beraber olacaktır.

Doğrunun, insani yaşamın, emeğin , alın terinin kutsallığıyla süslenmiş kadim Mezopotamya toprakları; mazlumun her damla kanıyla yüzyıllardır  adeta cehenneme dönüşür oldu.

Egemen , “ Üst kimlik” tapındığı hegemonyasına “Zulümdür, ihanettir” diyen her bireyi veya kolektif başkaldırıları insanlığın çığırından çıktığı en son, en güncel katliam politikalarıyla yok etmeye çalışmaktadır. Bunun yakın bir örneği, Hrant’ın güpegündüz vahşi bir şekilde kurşunlanarak katledilmesidir. Çocuktan katil yaratan zihniyet ve devlet politikası “ Vatan millet” edalarıyla eline kalem vermesi gerekirken silah verdiği bireyleri profesyonel bir  şekilde eğittiği açıkça ortadadır. Nitekim Hrant’ ın katledilmesi yine buna açıkça bir örnektir.

19 Ocak 2007 de yoldaş Hrant kurşunlandığında, aslında birey olarak ona sıkılan kurşunlar dolaylı şekilde egemenlere itaat etmeyen bütün onurlu insanlara sıkılmıştır. Doğruları söylemekten ve doğru bir şekilde yaşam sürdürmekten korkmayan her birey düşmana misliyle cevaptır.

Yırtık ayakkabının saflığı, ayakkabı kutularına sığdırılan milyonların ihanetine elbet galip gelecektir. Halk düşmanlarının öldürmekle tüketemediği bu bilinç, yoksul halkımızın benliğinde var olduğu müddetçe, umut her daim sıcacık kalacaktır. Aradan geçen bu zaman zarfında yoldaş Hrant’ı sahipleniyor, özlemle anıyoruz. Hrant’ın katili patron, ağa devletinin her türlü inkâr politikalarına karşı çıkıyor, mücadelemizi kavganın ateşiyle büyütüyoruz.

Hrant Dink şahsında bütün devrim şehitlerinin anısını sonsuz selamlıyoruz.

Şehitlerimiz toprakta tohum hasadımız devrim olacaktır                    

Gazi Mahallesi ‘ nden bir Partizan

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu