GüncelManşet

12 Mart katliamını unutmayacağız!(yenilendi-video)

İSTANBUL:Bugün (12.03.2013) binler  Gazi Katliamı kitlesel bir yürüyüşle protesto edildi.

Partizan’ın da birleşeni olduğu Halkların Demokratik Kongresi/Sultangazi Meclisi Gazi Katliamı’nın 18. yıl dönümünde Gazi Mezarlığı’na yürüyüş yaparak katliamı protesto etti.

Eski karakol durağında bir araya gelen yüzlerce kişi “Gazi’den Roboski’ye katleden devlettir” pankartı açtı.

Gazi Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçen HDK birleşenleri , “Gazi Katliamını Unutma Unutturma” sloganlarını attı.

Ayrıca HDK pankartının arkasında “Gazi’den Roboski’ye Katleden Devlet’tir Hesap Verecek” yazılı pankartın arkasında bir araya gelen Partizan kitlesi “Gazi faşizme mezar olacak”, “12 Martt’ı Unutma Unutturma”,”Katil devlet hesap verecek”, “Biz biz işçinin köylünün yiğit sesiyiz namluya sürülmüş halk mermisiyiz”, “Faşistlerden hesap lafla sorulmaz bizde hesapları namlular sorar” sloganları atıldı. Gazi Mahallesi’nde anma dolayısıyla esnaf kepenk açmadı.

Anma programı, Gazi katliamında katledilen şehitlerin mezarı başında devam etti. Önce devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda yapıldı.

mart anması 3Daha sonra HDK Sultangazi Meclisi adına bir açıklama yapan Mustafa Gürsoy;

Katliamlar ve provokasyonlar; 1 Mayıs–77, Fatsa, çorum, Maraş, Sivas, Uludere katliamı, Paris’te 3 Kürt kadın siyasetçiye yapılan suikast siyasi ve askeri operasyonlar, Kürt halkı, aleviler ve ötekileştirilenler üzerinde asimilasyon ve inkârcı politikalar şeklinde geçmişten günümüze devam etmektedir.

Faşizm bu katliamcı amacı mahallemizde alevi-sünni çatışmasına dönüştürerek emekçileri birbirine kırdırmak istemiştir.

Dünkü katliamlar, kadınların cinayetleri çocukların, gazetecilerin ve hukukçuların, siyasetçilerin aydınların kamu emekçilerinin tutuklanması olarak devam ediyor.

Dünkü katliamlar; bugün gazi mahallesi gençliğinin uyuşturucu bataklığına çekilmemsiyle devam ediyor” dedi.

Gürsoy, ardından şunları ekledi;

“Sömürülen ezilen gasp edilen haklarımızın talebi ve Ülkemizin ihtiyacı; herkese iş, insanca yaşam, güvenli gelecek, adalet, özgürlük ve bağımsızlık–demokratik bir ülkedir.

Barış için eşitlik, çözüm için müzakere şarttır. Evet, Türkiye halkları olarak umuyor ve ümit ediyoruz ki müzakere sonuçları onurlu bir barış için çözüm yolu olur.

Gazi katliamını unutmayacağız unutturmayacağız.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=Z2Z5E7Vcbec{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu