Güncel

“Unutturmayacağız”

İstanbul: Roboskî katliamının 2. yıl dönümünde Galatasaray Meydanı’nda KESK İstanbul Şubeler Platformu, DİSK İstanbul Merkez Temsilciliği, TMMOB, İKK ve İstanbul Tabip Odası üyeleri 34 dakikalık oturma eylemi yaptı.

“Maraş’tan Roboskî’ye katliamların hesabı sorulacak” pankartı açan kurumlar, pankartın çevresine de yaşamını yitiren 34 Kürt köylüsünün fotoğrafları ve mumlar diktiler.

Çevreden birçok kişinin de katıldığı eylem Karker Encü’nün hayatını anlatan bir biyografi çalınması ile başladı. “Unutturmayacağız” diyen Koma Gulên Xerzan solisti Şiar’ın söylediği Kürtçe ağıt katılımcılarda duygusal anlar yaşattı. Ağlatan cümlelerden bir tanesi “Biz bu topraklarda var olduk, hiçbir yere gitmeyeceğiz” diyordu.

Sonrasında geçilen açıklamayı TTB Merkez konsey üyesi Osman Öztürk okudu. Yapılan açıklamada “Banka kasalarından, ayakkabı kutularından milyon dolarların çıktığı Bakan çocuklarının gözaltına alınmasına kamera önünde gözyaşı dökenler, 2 yıldır gökten yağan bombalarla katledilen çocuklarımızın mezarı başındaki anaların gözyaşlarını görmezden geliyorlar” diye ifade etti.

Devlet tarihinde yüzleşmesi gereken çok şeyin olduğunu belirten Öztürk “Maraş, Roboskî’ye bütün katliamların derin izler bıraktığını biliyoruz. Yaşananları devlet nezdinde bir katliam olduğunu kabul ettirmeye, sorumlu ve faillerinin yargı önüne çıkarılması için üzerine düşen görevi yapmaya çağırıyoruz” diyerek açıkladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu