Dünya

UPOTUDAK’tan 17 Haziran davasına çağrı “Almanya ATİK’ten elini çek”

H. Merkezi: 17 Haziran’da görülecek ATİK davasına ilişkin bir açıklama yayınlayan UPOTUDAK “Bu dava, uluslararası gösterilecek dayanışmasıyla ancak kazanılabilir” diyerek duruşmaya çağrı yaptı.

ATİK’e dönük geçtiğimiz yıl yapılan operasyonun ilk duruşması, 17 Haziran’da Münih’te görülecek. Duruşma için dayanışma çağrısı yapan Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi (UPOTUDAK) bir açıklama yayınladı. “Şu anda Almanya’nın Bayvare eyaletinin çeşitli cezaevlerinde tutuklu bulunan 10 devrimci ağır tecrit koşullarında yaşamaktadırlar” diyen UPOTUDAK “Avukat ve aile görüşmeleri kapalı cam bölmelerin arkasında yapılmaktadır. Diğer tutuklu ve hükümlü insanlarla ilişkileri oldukça sınırlı olan devrimcilerin yargılanmasına 17 Haziran 2016 tarihinde Münih Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayacaktır” dedi.

 

“TKP/ML bir ‘terör örgütü değil’ politik bir partidir”

Alman devletinin bu davada esas olarak TKP/ML’yi yargılayıp, “terör” listesine alıp Almanya’daki faaliyetlerini yasaklamak istediğine vurgu yapan UPOTUDAK “Türk devleti ve Alman devletinin kapalı kapılar ardında yaptığı gizliği pazarlığın bu davada oldukça etkili olacağı açıktır. Tutuklu bulunan 10 devrimciye karşı getirilen tek ’suçlama’ TKP/ML’nin ‘Türk devletine karşı verdiği mücadele’ gösterilmektedir” dedi.

Bu dava, uluslararası gösterilecek dayanışmasıyla ancak kazanılabilir” diyen UPOTUDAK hukukçuların verdiği bilgiye göre en az iki yıl sürmesi beklenen bu davanın sahiplenilmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Bu dava ‘bir terör davası değil’ politik bir davadır. TKP/ML bir ‘terör örgütü değil’ politik bir partidir. Emperyalistlerin ve Türk devletinin gücü devrimcileri yargılamaya yetmez” diyen UPOTUDAK, açıklamasını “Almanya ATİK’ten elini çek! ATİK bir emek mevzisidir, dokunamazsınız” vurgusuyla sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu