Dünya

UPOTUDAK’tan 27 Ocak’a çağrı: “Münih Komünistler Davası’yla dayanışmayı büyütelim!”

H. Merkezi: ATİK üye ve yöneticilerinin yargılandığı Münih Komünistler Davası’nın 27 Ocak’ta görülecek duruşması öncesi bir çağrı yapan UPOTUDAK, duruşma günü mahkeme önünde miting düzenleyeceğini duyurarak çağrı yaptı.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) üye ve yöneticilerinin tutuklu yargılandığı, kamuoyunda “Münih Komünistler Davası” olarak bilinen ve şimdiye kadar 35 celse görülen davanın 27 Ocak günkü duruşması öncesi Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi (UPOTUDAK) bir açıklama yayınladı.

 

“Bu dava Almanya ile Türk devletinin ortak davasıdır”

27 Ocak günü görülecek duruşma öncesi Münih Mahkemesi önünde saat 11.00’de miting düzenleyeceğini duyuran UPOTUDAK, tüm duyarlı insanları katılmaya ve politik tutsakları sahiplenmeye çağırdı.

Avrupa’da uzun zamandır yaşayan ve birçoğunun Türkiye’de uzun süre hapis yatmış, birçok ölüm orucu ve açlık grevlerine katılmış ve yoğun işkenceler gördüğü 10 politik insanın yargılandığı davada Alman devletiyle Türk devletinin ortak bir operasyonu olduğunun mahkeme duruşmalarında ve parlamentoya milletvekilleri tarafından sunulan soru önergelerinde ispatlandığını vurgulayan UPOTUDAK, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Almanya ceza yasasının 129. paragrafının a/b bendine dayandırılan ve “yabancı bir terör örgütü” yani TKP/ML’nin üye ve yönetici olmakla suçlanan ve içerisinde ATİK yöneticilerinin de olduğu 10 devrimciye yönelik sürdürülen bu yargılama tamamen Alman devletinin anti-komünist tutumundan dolayıdır. Bundan dolayı, devrimcileri, komünistleri bu davalarda sahiplenmek, onların yanında olmak önemli bir görevdir. Bugüne kadar tüm demokratik kamuoyu bu sahiplenmeyi göstermiş ve bundan sonra da göstereceğine inancımız tamdır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu