GüncelManşet

Utanç davasında tutuklama yok

 

İzmir: Dikili’de 15 yaşındaki E.A’ya tecavüz edenler bir kez daha devletin “erkek adaleti” tarafından korunmaya devam edildi.

Bugün içlerinde YDK’nın da olduğu birçok kadın kurumu Bergama’da görülen davayı takip etmek ve E.A’nın yanında olmak için Bergama “Adalet Saray’ı” önündeydi. 

Kadınlar, sabah saatlerinde dava görülürken davanın seyrini ve tecavüzcülerin mahkemelerce korunmasını yaptıkları açıklama ile protesto etti.

Mahkeme salonuna kadınların tamamı alınmazken, kadınlar tarafından “Tecavüz suçtur suça ortak olma”, “Tecavüzcü devlet hesap verecek”, “erkek adalet değil gerçek adalet” vb sloganlar haykırdı.

İzmir’de kitlesel katılan kadınlar “Tecavüzü aklama suça ortak olma”, “Gerçek adalet istiyoruz”, pankartları arkasında bir araya geldi.

Mahkeme devam ederken kadınlar adına basın açıklaması yapan Ebru Dinçel “Çocuklarımızın düşlerini çalanlardan hesap soracağız” mesajı veren açıklamasında bulundu.

“Utanç Davası’ ile karşı karşıyayız!”

2012 yılının mart ayında 14 yaşındaki E.A.’ya Dikili’de önce babasının arkadaşı Akın Kılıç tecavüz etti. Yardım istemek için durumu anlattığı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Rasim Kocabaş öğrencisini koruyacağı yerde bir dernek binasına götürüp o da tecavüz etti. Olayın duyulmasının ardından E.A. babasıyla birlikte Dikili Cumhuriyet Savcılığı’na giderek şikâyetçi oldu. Tecavüzcüler ise ifadelerinde haklarındaki suçlamaları kabul etmedi. Bu kişilerle ilgili herhangi bir gözaltı işlemi yapılmadı. Bir gece dahi gözaltına alınmadılar!” şeklinde süreç özetledi.

Açıklamada Dinçel, 15 Kasım’da Bergama’da görülen ilk Mahkemesi’ nde E.A’nın tecavüzcülerin “savunmalarının” dinlemek zorunda bırakıldığını ifade ederek, çocuğun defalarca kez incitildiğini, istismar edildiğini ancak tecavüzlere tutuklama çıkmadığını sözlerine ekledi.

3 Şubat’ta görülen mahkemede de sonucun değişmediğini, yine tecavüzcülerin korunmaya devam edildiğini dile getiren Dinçel, “Bu durumun önlenmesi için, Türkiye’de sayıları çok az olan ve işleyişleri sıkıntılar içeren, Çocuk İzlem Merkezleri(ÇİM) gibi merkezler yaygınlaştırılıp, uluslararası standartlara kavuşturulmalıdır.Böylece bir kez ifade verecek çocukların defalarca istismar edilmelerinin önüne geçebilme olanağı sağlanabilir” şeklinde çözüm önerilerini dile getirdi.

Dinçel, HDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel, tecavüzcü öğretmenin durumuna ilişkin TBMM ‘ne önerge verdiğini ancak herhangi bir cevap verilmediğini, tecavüzcüler korunmaya devam edildiğini, erkek egemenliğinin yaşamlarının tüm alanlarına sinmiş olduğunu belirtti.

Dinçel açıklamasını, “13 yaşında tecavüze uğrayan çocuklara ‘rızası var!’ dendiği, mayınlarla, bombalarla bedenleri parçalanan, polis kurşunuyla sokak ortasında vurulan çocuklarımızın katillerinin ortaya çıkarılmadığı, erkek egemen zihniyetin ve uygulamalarının yaşamımızın her alanına sirayet ettiği bu ülkede tecavüze uğramış bir çocuk için daha ‘Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz!’” şeklinde sona erdi.

Basın açıklaması sona ererken kimseyi şaşırtmayan ancak öfkelendiren karar açıklandı.

Utanç davasında yine tutuklama çıkmadığı gibi “zarar” görmediği gerekçesiyle Baronun müdahalliği kabul edilmediği belirtildi.

Dikili’de İş Adamları Derneği’ne danışmanlık yapan tecavüzcü öğretmen, sene başında hatırlanacağı üzere Konya’ya başka bir okulda “görev/ödül”lendirilirken Foça’da öğretmenlik yaparken yine bir kız öğrencisine tacizde bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Kararı sloganlar, alkışlarla protesto eden kadınlar, davanın takipçisi olmaya devam edeceklerini, 18 Haziran’da daha güçlü bir şekilde adliye önlerini eylem yerlerine çevireceklerini belirterek eylemi bitirdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu