GüncelManşet

Vali: “1 Mayıs, hepimizin bayramı ama Taksim yasak!”

H. Merkezi: İstanbul Valisi, 1 Mayıs öncesi son açıklamasını yaparak Taksim’i yasaklama inadını sürdüreceklerini kaydetti ve bunu da “aynı safta olduğu emekçilerin güvenliği sağlamak” amacıyla yaptığını iddia etti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bugün sabah saatlerinde bir kez daha açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada Taksim’de miting yapmak isteyen emek örgütlerinin 28 Nisan’daki başvurusunu değerlendirdiklerini ifade eden Mutlu, “Avrupa yakasında tespit edilen toplantı alanı Yenikapı Toplantı ve Gösteri alanıdır” diyerek Taksim yasağında ısrarlı olacaklarını belirtti.

 

1 Mayıs’ı kutlamak isteyenlere 300 otobüs rüşveti!

AKP mitinglerine yüzlerce belediye aracını tahsis eden İstanbul belediyelerinin bu imkanını, bu kez de işçi-emekçilere rüşvet olarak vermeye çalışan Vali Mutlu, “Katılımcıların bu alana ulaşmaları için 300 adet otobüs Valiliğimiz tarafından İETT’den temin edilmiştir. Bu otobüsler ile katılımcı yoğunluğuna göre Anadolu ve Avrupa yakalarından talep edilen her noktadan, alana geliş ve gidişleri gün boyunca ücretsiz olarak sağlayacaklardır” dedi.

Görünen o ki, Vali, herkesi kendileri gibi rüşvetle iş yapar zannediyor!

 

“Terör örgütleri yüzünden yasak!”

Yasakta ısrarlı olmalarının kendilerince haklı nedeni var, Vali Mutlu’nun açıklamalarına göre. Mutlu, kendilerinde “paylaşamayacakları derecede gizli istihbari bilgiler” olduğunu ve bunun da “terör örgütlerinin ve uzantısı olan grupların güvenlik görevlilerine karşı şiddete başvuracaklarına” dair olduğunu söyledi.

Ayrıca Bu durum, Taksim Meydanı ve çevresinde kamu düzeninin ve emniyetinin bozulmasının yanında vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini ciddi şekilde tehlikeye düşürecek niteliktedir. Bu sebeplerle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için talep edilen kutlama alanının 2911 sayılı kanunun istisnalar başlıklı 4. maddesi kapsamında da verilmesi imkânı kalmamaktadır” dedi.

 

“Emeğimizle geçinen insanlarız. 1 Mayıs bizim de bayramımız…”

Bu ilk açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Ankara’ya uğurlayan Vali Mutlu Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gereken “önlemleri” aldıklarını ifade eden Vali Mutlu, utanmazca kan ve can bedeli 1 Mayıs alanı haline gelen Taksim’de kutlanamayabileceğini ifade etti ve “Yenikapı’da yapılması 1 Mayıs’ın kutlanmasına halel getirmez” diye konuştu.

Burada da komplo teorilerini tekrarlayan Mutlu, geçtiğimiz günlerde yapılan bir operasyon neticesinde ele geçirdikleri 2 kalaşnikof tüfeğini gerekçe göstererek “Uzun namlulu silahların oluşturduğu bir risk var bu şehirde. Dolayısıyla biz her halükarda vatandaşlarımızın, mitinge katılanların can ve mal güvenliklerini korumakla mükellefiz” dedi.

Arsızlığın, yüzsüzlüğün dibine vurmakta Başbakanı Erdoğan’dan geri kalmayan Mutlu, emekçi bir aileden geldiğini de sözlerine ekleyerek, “1 Mayıs hepimizin bayramıdır. Hepimiz emekçiyiz emekçi ailelerden gelen çocuklarız. Emek karşısında boynumuz kıldan incedir. Emeğin kutsallığını her zaman kabul ediyoruz. Neticede emeğimizle geçinen insanlarız. Emekçi kardeşlerimizle saflarımız farklı değil aynı saftayız. Hepimizin bayramıdır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu