GüncelManşet

(Foto-Video Haber) Vartinik’ten Gezi’ye sizin sesiniz olup sizi haykırıyoruz”

 

İstanbul: Yaşamlarını sınırsız bir davaya adayarak bedenlerini ölümsüzlükle buluşturanlar İstanbul’da PŞTA’nın düzenlediği etkinlikle anıldı. Partizan Şehitlerinin ailelerinin katıldığı etkinliğe Rojava’da şehit düşen Serkan Tosun’un ailesi, Roboski Şehit aileleri ve Gezi Şehidi Ethem Sarısülük ve Medeni Yıldırım aileleri katıldılar.

Cennet Düğün Salonu’nda gerçekleşen etkinlik devrim ve komünizm mücadelesinde şehit düşenler için gerçekleştirilen saygı duruşuyla başladı. Şehitlerin isimlerinin okunduğu saygı duruşunun ardından gerçekleştirilen açılış konuşmasında “devrim şehitlerimizden bizlere, devrim sevgisi, göğüs kafesini zorlayan ateşli bir yürek, sınırsız bir yoldaş sıcaklığı, tavizsiz bir bilinç ve onurlu bir yoldaş sıcaklığı kaldı. İbrahim Kaypakkaya’nın yaktığı isyan ateşi; onun ortaya koyduğu güzergâh doğrultusunda devrim ve komünizm mücadelesi veren ve bu uğurda şehit düşen nice şehidimizin anısı ve mücadelesi bilinçlerimizi daha da zenginleştiriyor. Şehitlerimizin kanlarıyla yazdığı savaşı devralan ardılları olarak bu kanlı kavgada zafere halk savaşı ile ulaşacağız” denildi.

Daha sonra PŞTA adına bir konuşma yapıldı. Yapılan konuşmada, aileler olarak çocuklarından devraldıkları mücadelenin takipçisi olacaklarını belirterek Gezi İsyanı ile birlikte kitlelerin korku duvarını yıkarak ayaklandığının altı çizildi ve “Şimdi söylenen her özgürlük türküsünü daha yüksek sesle ve daha fazla kalabalıkla söylemenin zamanı. Şehit düşen yoldaşlarımızın bizden isteği budur” denildi.

Sinevizyon gösterimine geçilen etkinlikte, 42 yıldır komünist hareketi bedelleler üzerinden var edenlerin görüntüleri izletildi. Bu sırada gerillaların ekranda görünmesi ile birlikte kitle arasından “Yaşasın Partimiz TKP/ML, Halk Ordusu TİKKO, TMLGB”, “Gerillalar Ölmez, Yaşasın Halk Savaşı”, “İbrahim’den Mehmet’e Selam Olsun Parti’ye” sloganlarının atıldığı duyuldu.

 

“Kavganın şartlarını şehitlerimizin rehberliği ile yazmaya devam edeceğiz”

haberanma2Tüm Hapishanelerdeki TKP/ML Dava Tutsakları ve TKP/ML Dava Tutsağı Kadınların da gönderdikleri mesajlarla etkinliği selamladılar. Mesajlarda şehitlerin mücadelelerinin yaşamın her alanında rehber olduğu belirtilerek “söz veriyoruz, güneşin her doğuşu ve her batışında, içeride ve dışarıda, şehirde ve kırda kavganın şartlarını şehitlerimizin rehberliği ile yazmaya devam edeceğiz. Her şehidimizle savrulan küllerimiz binlerin öfkesi olacak ve o zaman yankılanacaktır, ülkemiz topraklarında yiğit gerillaların haykıran namluları” ifadelerine yer verildi.

Ölümsüzlerin ve Tutsakları Sesi Platformu (ÖTSP) ’nun ve 1 Mayıs Mahallesi Partizan’ın da mesajları ile selamladıkları ve Yeni Demokrasi Şehitleri ve Aileleri Birliği (YDŞAB) temsilcisinin şiir okuduğu etkinliğe Özgür Gelecek Gazetesi de bir mesaj göndererek selamladı.

 

“Ya zafer, ya zafer, Biz kazanacağız”

Daha sonra ise etkinlikte Roboskili Aileler, Medeni Yıldırımın ve Serkan Tosun’un aileleri ve Gezi Şehidi Ethem Sarısülük’ün abisi konuşma gerçekleşti.

Ethem Sarısülük’ün abisi konuşmasında kitlelerin yıkılmaz gücünden ve Gezi İsyanı’nda ayakalkan kitlelerden bahsederek “sancağımızı daha güçlü sarılarak faşizmin kalelerine dikmemiz gerekiyor” dedi.

Medeni Yıldırım’ın abisi ise konuşmasında “Medeni sadece benim değil bu salondaki herkesin kardeşi- yoldaşıdır. Biz onların mirası olan davaya sahip çıktıkça onlar bizimledir” derken Serkan Tosun’un babası ise konuşmasında eylem hazırlığında şehit düşen Yasemin Çiftçi’den bahsederek Yasemin’in şehit düştüğü eylem hazırlığında Serkan’ın yaralandığını ve  Serkan’ın, Yasemin’in şehit düşmesinden sonra mücadelede daha kararlılaştığını belirterek “sizin yanınıza hem Serkan, hem Yılmaz, hem Yasemin olarak geldim. Ya zafer, ya zafer, Biz kazanacağız” dedi.

Roboski’li aileler adına gerçekleşen konuşma, Rojava devrimini selamlayarak başlandı. Devletin ellerinin kanlı olduğunu ve hiçbir şekilde aklanamayacağının belirtildiği konuşmada “katliam yerine yol yapmak istiyorlar. Katliamın izlerini silmek istiyorlar ama bizlerin ruhundaki izleri silemezler” denildi.

YDK ise etkinlikte şiir dinletisinde bulundu. Dersimde şehit düşen 5’lerin anlatıldığı şiirde, kadınlara savaşın öznesi ve önderi olma çağrısı yapılarak komünist hareketin kadın şehitlerinin fotoğrafları açıldı ve “5’ler yaşıyor, Kavga Sürüyor” sloganı kitleyle birlikte atıldı.

Etkinliği selamlayan Partizan adına gerçekleşen konuşmada ise, “Kavganın şartlarını kitlelerin bilincine aktaran, ölümsüzlük mertebesini bizlere onur olarak bırakan, o güzel günler için mücadele eden şehitlerimiz kavgamızın her koşulunda, mücadelemizin dününde, bugününde ve yarınında vardır/varolacaktır” denildi.

PŞTA’nın tutsak ürünlerini stand açarak tanıttığı etkinlikte Grup Adalılar, Erdoğan Emir ve Grup İsyan Ateşi sahne alarak coşkulu marşlarını ve türkülerini dillendirdiler. Coşkulu sloganların susmadığı etkinlik Grup İsyan Ateşi’nin sahneden inmesi ile bitirildi.

[widgetkit id=468]

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=ZwWPjEuUxSE&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu