Dünya

Verdiği sözü tutmayan ThyssenKrupp’a metal işçilerinden güç gösterisi

Almanya: IG-Metal Sendikası’nın çağrısıyla Almanya’nın en güçlü demir çelik şirketlerinden olan ThyssenKrupp işçileri, Duisburg’da, 31 Ağustos’ta saat 12’ye beş kala işi durdurup uyarı mitingi gerçekleştirdiler.

9 bin işçinin katıldığı mitinge diğer metal şirketlerinden Saarstahl, Mannstaedt, Dillinger Hütte, Vaillorec, Mülheim-Düsseldorf, Salzgitter, Bochum ve Mannesmann Röhrenwerken firmanlarında çalışan işçiler de katılarak destek sundular. Ayrıca aynı gün ThyssenKrupp’un Dortmund, Bochum, Hagen-Hohenlimburg, Gelsenkirchen, Remscheid ve Finnentrop şehirlerindeki fabrikalarından da iş durdurularak uyarı grevine gidildi.

 

“Demir çelik fabrikası kapatılamaz”

9 bin civarında işçi eylem alanına fabrika içlerinden yürüyerek geldiler. Ellerinde kapatmaya, demir çelik şirketinin yutulmasına karşı olduklarını ve şirket yönetiminin 2020 yılına kadar verdiği sözün arkasında durmasına yönelik pankartlar taşıdılar.

Birçok işçi kendi içlerinde yaptıkları konuşmalarda, demir çelik şirketlerinin Ruhr havzasının geleceği olduğu ve bu geleceğin ellerinde alınmasına izin vermeyeceklerini sık sık vurguluyorlardı. Ayrıca sendika temsilcileri ve başta belediye başkanı olmak üzere birçok konuşmacı da demir çelik fabrikalarının bölgede yaşayan emekçiler açısından oldukça önemli olduğunu ve bunun için kapatılmaya izin vermeyeceklerini vurguladılar.

 

ThyssenKrupp verdiği sözü tutmuyor, işçiler isyanda

Grevin nedeni, ThyssenKrupp yönetim kurulu başkanının kısa süre önce, 4-5 bin işçinin direkt etkileneceği ve Bochum, Finnenstrop başta olmak üzere bir kaç şehirdeki fabrikaların kapatma ihtimali olduğuna ilişkin yaptığı açıklamaya tavır göstermekte. Duisburg ve çevresindeki illerde 30 bine yakın ana işçisi ve bir o kadar da taşeron işçisi istihdam eden şirket yönetimi sadece bazı bölümleri kapatmayı düşünmüyor, aynı zamanda Hindistan şirketi olan Tata demir çelikle birleşme ihtimali olduğu üzerinden de bir tartışma yürütmektedir.

Uzun süredir ThyssenKrupp’ta sular durulmuyordu. Geçen yıl IG-Metal Sendikası’yla şirket yönetiminin yaptığı anlaşma gereği 2020 yılına kadar hiçbir alanın kapatılmayacak, işçilere çıkış verilemeyecekti. Buna karşılık da her işçinin en az ayda 300 Euro civarında etkileneceği bir tasarruf paketi imzalanmıştı. Buna rağmen birçok işçinin etkileneceği bir kapatma politikası şirket yönetimi tarafından güdülmektedir.

 

TKS Duisburg Mitingi 1

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu