GüncelManşet

(Video-Foto) Dersim Soma için ayakta!

Dersim: Dersim’de bugün (15 Mayıs) bir günlük iş bırakan DİSK, KESK, TTB, TMMOB üyeleri, Soma’da yaşanan işçi katliamını protesto amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Saat 09.00’da tüm kurum, kuruluşlar ve belediye Soma için saygı duruşu yaptıktan sonra Sanat Sokağı’na yürüdü.

Sanat Sokağı’nda toplanan kitle yürüyüş boyunca sık sık “Kaza değil, bu bir katliam”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Dersim’den Soma’ya yaşasın dayanışma”, “Hükümet istifa” sloganlarını attı. Yapılan eyleme BDP, ESP, EMEP, Partizan, Dersim Liseli Gençlik de katıldı.

Yürüyüş sonrası Cumhuriyet Caddesi’ni çift taraflı trafiğe kapatarak yapılan eylem, Soma’da hayatını kaybedenler için saygı duruşu ile devam etti. Eylem KESK Dönem Sözcüsü Azad Günderci ve Dersim Belediye Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul’un yaptığı konuşmalar ve yapılan oturma eylemiyle sona erdi.

 

Dersim 14 Mayıs’ta da gün boyu ayaktaydı!

Dersim’de dün (14 Mayıs) ilk olarak saat 16.30’da sendikalar, dernekler ve DKÖ’lerin örgütlediği bir basın açıklaması yapıldı. Sanat Sokağı’nda toplanan kitle sloganlarla Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Yapılan yürüyüşün ardından Seyit Rıza Meydanı’nda kurumların yaptığı açıklamalar sonrası 15 Mayıs günü yapılacak genel grevin çağrısı yapılarak eylem sonlandırıldı.

Eyleme katılan Partizan eylem alanına “Soma’da yaşanan iş kazası değil cinayettir, kader değil katliamdır! Hesabını soracağız!” yazılı pankartı astı.

 

Gençlik de eylemde

14 Mayıs günü akşam saatlerinde Soma katliamını protesto için Dersim gençliği bir eylem gerçekleştirdi. Saat 19.00’da Sanat Sokağında toplanan gençlik, Soma için meşaleli yürüyüş yaptı. Seyit Rıza Meydanı’na yürüyen kitle yürüyüş boyunca “Hükümet istifa!” sloganları attı.

Yapılan basın açıklaması gerçekleştirildikten sonra çatışma çıktı. Çatışmada sık sık “Katil devlet hesap verecek” sloganları atan kitle polisle çatışmıştır. Polisin saldırısı sonrası biri Özgür Gelecek gazetesi okuru olmak üzere toplam 6 kişi gözaltına alındı. Kitlenin dağılması sonrası gözaltılarda ifadeleri sonrası bırakılmıştır.

 

14 Mayıs eylem resimleri:

 

[widgetkit id=666]

 

15 Mayıs eylem resimleri:

 

[widgetkit id=667]

 

15 Mayıs eylemlerinin videosu için tıklayınız

15 Mayıs eylemlerinin videosu için tıklayınız2

15 Mayıs eylemlerinin videosu için tıklayınız3

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu