GüncelManşet

(Video-Foto) Gazi, Kaypakkaya’yı Soma için isyanla andı

İstanbul: Gazi Mahallesi dün gece de Soma için ayaktaydı. İbrahim Kaypakkaya ve 18 Mayıs şehitlerinin anıldığı Gazi’de yüzlerce insan, gece yarısına kadar barikat başlarında direnişteydi.

Dün akşam Eski Karakol önünde Partizan’ın çağrısıyla biraraya gelen ve aralarında HDP, ESP, TÖP, Mücadele Birliği, EMEP’in de bulunduğu yüzü aşkın kişi sloganlarla eyleme başladı. İlk olarak Gazi Halk Cephesi’nin Soma ile ilgili yürüyüşünün başlamasını bekleyen kitle, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Soma’nın katili, patron-ağa devleti”, “Katil devlet hesap verecek” vb. sloganlarını attı.

 

“Diren soma, seninleyiz”

Başta komünist önder İbrahim Kaypakkaya olmak üzere, 18 Mayıs’ta şehit düşen Haki Karer ve Dörtler için gerçekleştirilen eyleme Soma’nın hüznü ve öfkesi de hakimdi. Partizan yazılı bir pankartın arkasında “Ser verip sır vermeyenlerin yolunda yürüyoruz” ve “Soma; kaza değil katliamdır. Katil devlet hesap verecek” yazılı pankartların da açıldığı eylemde kitle Gazi Cemevi’ne sloganlarla yürüdü.

Gazi’nin dört bir yanı Soma katliamını protesto eden pankart ve yazılamalarla doluydu. En dikkat çekici olanları “Kaza değil katliam” yazılı Gazi esnafı imzalı pankart ile “Diren Soma, Şair Abay Lisesi seninle” yazılı imzalı pankartlardı. Duvarlarda “Soma’nın katili patron-ağa devleti” yazılı Partizan imzalı yazılamalar da göze çarpıyordu.

Yürüyüş cemevinin önünde sona erdiğinde Gazi Halk Cephesi de “Cephe burada, Partizan’ın yanında”, “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür” vb. sloganlarla eyleme katıldı. Kitle de “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarıyla karşılık verdi.

 

“Soma katliamının baş sorumlusu TC devletidir”

Sloganların ardından burada ilk olarak devrim ve demokrasi şehitleri ve Soma’da yaşamını yitiren maden işçileri için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu sırasında şiirler okundu. Ardından açıklama yapıldı.

Açıklamada “İlk olarak Mersin’de Gezi Parkı protestoları sırasında polisin direkt olarak ağzına gaz sıktığı ve geçtiğimiz aylarda dil kökü kanserine yakalandığını öğrendiğimiz Gezi direnişçisi Mehmet İstif’i kaybettik” denilerek, Gezi İsyanı’nın 8. şehidi İstif anıldı.

Daha sonra Soma katliamının protesto edildiği açıklamada “Bu katliamın baş sorumlusu elbette ki aşırı kar hırsıyla yoğrulmuş, taşeronluğu genetiğine işlenmiş TC devletidir. Özellikle maden işçilerinin katledilmesine ‘kader, fıtrat’ diyen, kendilerini protesto ettikleri için bizzat kendi eliyle acılı insanlara şiddet uygulayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ancak bu katliamlar karşısında halkımız; Soma’dan Wan’a, Amed’den Dersim’e, İstanbul’dan Ankara’ya sokaklara akmış ve katliamı protesto etmiştir. Evlatlarını kaybeden halkın öfkesi, Reyhanlı’da, Roboski’de, Gezi’de ve Soma’da buluşarak katilleri boğacaktır” denildi.

 

“Kaypakkaya’yı anmak, Soma için isyan etmektir”

Bu öfke ve bu bilinçle şehitlerimizi anmaya geldik bugün buraya” denilen açıklamada, “Kaypakkaya’yı anmanın bugünkü güncel anlamı, sokakları Soma maden işçileri için isyan alanına çevirmektir ve biz onu böyle anıyoruz” denildi.

Diyarbakır 5 Nolu zindan’da bedenlerini ateşe veren Dörtler’in Kürt halkının mücadeleci ruhu, Haki Karer’inse Gezi şehidi Medeni’nin cesareti ile anıldığı açıklama “Ve umut bitti diyenlere inat; Gezi İsyanı’yla sokaklara dökülenler, tencere-tava çalanlar, barikat başlarında dövüşenler, daha 15’inde Berkin Elvan gibi, Medeni gibi, Ethem, Ali İsmail, Mehmet, Abdocan, Ahmet gibi coşkuyla özgür ve eşit bir geleceğe koşarken devletin polisi tarafından katledilenlerin geride bıraktığı umut, Soma’da, Maraş’ta patron ve devlet işbirliği ile toprak altına gömülenlerin öfkesi ile şehitlerimizi anıyor ve anılarını direnişle yaşatıyoruz” sözleriyle sona erdi.

 

Tellerle TOMA’ya barikat

Açıklamanın ardından Partizan andını okuyan kitle, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganı ile açıklamayı sonlandırdı.

Açıklama sonlandı sonlanmasına ama mahalle halkı için eylem bitmemişti. Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu kitle cemevinden Gazi Karakolu’na doğru yürümeye ve yol boyunca barikat kurmaya başladı. Caddenin sonuna konuşlanan 2 akrep ve 2 TOMA’ya karşı “Sık bakalım…” gaz marşını söyleyen kitle ateşler yakmaya başladı.

Bölgede bulunan inşaat, barikat kurmaya çalışan kitlenin işini kolaylaştırmış ve barikatı güçlendirmişti. Kitleye çok yaklaşmamaya çalışan polis, sık sık mahalleyi gaza boğuyor, zaman zaman akreple kitlenin içine girip barikat ve kitleyi dağıtmaya çalışıyordu. Ancak özellikle belli bir noktada yolu demir tellerle saran kitlenin bu hamlesi ile akrep ve TOMA uzun bir süre kitlenin bulunduğu bölgeye giriş yapamadı.

Polisin her girişimi, kitlenin taş ve molotof kokteylleri ile karşılanıyordu. Kitle sık sık “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Be serok jiyan nabe” vb. sloganlar atıyordu.

 

Militanlar çatışmada

Bir süre sonra PKK, MKP ve MLKP militanları, sloganlarla eyleme katıldılar. Silahlı militanların da görüldüğü eyleme bir süre sonra “Yaşasın partimiz TKP/ML, halk ordusu TİKKO TMLGB” sloganlarıyla TKP/ML militanları da katıldı.

Kurulan büyük barikatın arkasından polisin saldırısına karşı silah kullanan TKP/ML militanları sık sık “Kızıl ordu TİKKO, katillerin peşinde” sloganlarını haykırdı ve Soma’nın hesabını soracağını dillendirdi.

Gece yarısına kadar süren çatışmaların sonunda akrep ve TOMA’larla barikatlar dağıtılmaya ve TOMA’dan sıkılan su ile ateşler söndürülmeye çalışıldı. Gece boyunca birbirinden ayrılmayan ve tolu duran kitle kayıp vermeden geri çekildi.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=LqYctSlJURw&feature=youtu.be{/youtube}

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=kukoYOxsREo{/youtube}

 

Eylemden görüntüler

 

[widgetkit id=676]

 

Çatışmaların polis kamerasından kareleri

 

[widgetkit id=677]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu