Güncel

(Video-Foto) Tarsus’ta Suriye’deki katliamlara karşı protesto

Mersin\Tarsus: 8 Şubat Cumartesi günü Atatürk Caddesi Yarenlik Alanı’nda bir araya gelen Yaşam Ateşi Kültür ve Sanat Topluluğu Suriye’de yaşanan Alevi katliamları ve TC devletinin sansür yasasını gerçekleştirdiği eylemde basın açıklaması ve sokak konseri ile protesto etti.

Yaşam Ateşi adına yapılan basın açıklamasında; “Emperyalizm destekli gerici örgütlerin Suriye’nin neredeyse her bölgesinde medya tarafından gizlense de yaptığı katliamlar apaçık ortadadır” denildi.

Hükümetin sömürü politikalarına ve şiddetine değinen Yaşam Ateşi, “Kendi halkına zulmedip yolsuzluk yapıp paracıklarını ayakkabı kutularında saklayan Erdoğan bunun en açık örneğini Gezi Direnişi’nde göstermiştir” dedi.

 

“Sansür bir nevi sokağa çıkma yasağıdır”

Basın açıklamasında AKP’nin torba yasa ile yürürlüğe sokmaya çalıştığı sansüre de değinen Yaşam Ateşi;Burjuva medyanın çarpıttığı haberlerin doğrusunu ve gizlediği gerçekleri ilk olarak internet yoluyla öğreniyoruz. Bu şekilde yaptıkları sansürle halkın olaylardan habersiz olmasını sağlamak istemişlerdir” dedi.

Yaşam Ateşi, yapılan düzenlemeye “Bugün internet bir nevi insanların kullandığı ortak sokak haline gelmiştir. Ve hükümet uyguladığı bu sansürle halka bir nevi sokağa çıkma yasağı koymuştur” diyerek tepki gösterdi.

 

“Emperyalizme türkülerimizle barikat kuracağız”

Son olarak “Yaşam Ateşi Kültür ve Sanat Topluluğu olarak, yaşananlara tepkisiz kalmamayı, yapılan haksızlıklara müziğimizle, sözlerimizle ve bütün sanatsal etkinliklerimizle tepki koymayı ilke edindik” diyen Yaşam Ateşi, açıklamasınıEmperyalizme ve katliamlara türkülerimizle barikat kuracağız. Sanat halk içindir” sözleriyle sonlandırdı.

Açıklamanın ardından bir müzik dinletisi veren Yaşam Ateşi, “Savaşa Hayır” ve “Amerika Defol” vb. türküleri dillendirdi.

 

[widgetkit id=470]

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=W8QuKmKFWy4&fb_source=message{/youtube}

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=PCdAYz6e4Uk{/youtube}

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=3wyPt11uh8Y{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu