GüncelManşet

(Video) (Foto) İÜ’de 18 Mayıs ve Soma için eylem

İstanbul Üniversitesi’nde 18 Mayıs anması ve Soma işçilerine destek eylemi gerçekleştirildi. 16 Mayıs Perşembe günü İstanbul Üniversitesi Hergele Meydanı’nda toplanan yüzlerce devrimci ve yurtsever öğrenci Haki Karer ve Dörtler’i, Amed zindanlarında ser verip sır vermeyen genç komünist önder İbrahim Kaypakkaya‘yı andı.

Anmada Soma Kömür Madeni’ndeki işçileri katleden faşist TC devleti ve AKP hükümeti de protesto edildi. Öğrenciler Haki Karer’in, Dörtler’in ve İbrahim Kaypakkaya’nın devrimci duruş ve tutumlarını unutmadıklarını, ajitasyon ve sloganlar ile vurguladı.  

 

“Roboski ile soma’nın katili aynı”

Yürüyüşte ajitasyonlarla sıkça devletin devrimcileri, işçileri ve Kürt ulusunu nasıl katlettiği teşhir edildi. Katliamın patron ve devlet işbirliği ile yapıldığına vurgu yapan Soma’daki katliam sorumluları ile Roboski katliamının sorumlularının aynı olduğu işaret edildi.

Hergele Meydanı’nda toplanan öğrenciler tramvay yolunu kapatarak Beyazıt’taki ana kampusa yürüdüler. Ana kampusun önünde yapılan basın açıklamasında “Gezi’de, Roboski’de, Soma’da katledilenlerin tek sorumlusunun devlet olduğunu; devrimci ve yurtsever öğrenciler olarak buna göz yumulmayacağını ve hesabının sorulacağı” söylendikten sonra ana kampus içine bir yürüyüş gerçekleştirildi.

 

“Ve çelik aldığı suyu unutmayacak”

Ajitasyon ve sloganlarla girilen ana kampusta kitleye okul içerisindeki öğrencilerin ilgisi büyük oldu. Hukuk fakültesi içerisinde de kitleye katılım sağlayan öğrencilerle sayı daha da arttı.

Karakolun önünden geçildiği esnada kapıya yığılan kolluk güçlerine öğrenciler “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Katil polis üniversiteden defol” sloganları ile karşılık verildi. Yürüyüşte öğrenciler sıkça Soma’da işlenen katliamlara dair sloganlar attı.

Yeni Demokrat Gençlik olarak biz de Hergele Meydanı’na “Çelik aldığı suyu unutmayacak. İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür” yazılı pankartımızı astık. Yürüyüşün ardından Edebiyat Fakültesi’nde etkinlik gerçekleştirildi. Müzik ve şiir dinletisinin yapıldığı etkinliğe Grup İsyan Ateşi de katıldı.

Müzik ve şiir dinletisinin ardından etkinlik sloganlar ve sonlandırıldı.

 

İstanbul YDG

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=p4T2tGttKR8&feature=youtu.be{/youtube}

 

[widgetkit id=673]

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu