GüncelManşet

(Video-haber) Sakine’ye Ergani’de uğurlama

Amed: 9 Ocak’ta Paris’te katledilen 3 yiğit kadın; Sakine, Fidan ve Leyla Amed’de yapılan kitlesel uğurlama töreninin ardından yüzlerce araç eşliğinde Dersim, Elbistan ve Mersin’e uğurlandı. Amed çıkışında bekleyen Sakine Cansız’ın cenazesi konvoy eşliğinde ilerlerken Ergani halkı tarafından da zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde uğurlandı.

Amed’de yüz bine yakın insanın slogan ve zılgıtlar eşliğinde, kadınların omuzlarında uğurlanan Sakine Cansız, Fidan doğan ve Leyla Şaylemez’in cenazeleri Amed çıkışında bekletilirken; yüzlerce araçlık konvoyların oluşmasının ardından törenlerle defnedilecekleri Dersim, Elbistan ve Mersin’e uğurlandılar.

Biz de Sakine Cansız’ın cenaze konvoyuna katılarak onu Dersim’e uğurladık. Yüzlerce araç yol boyunca yol kenarında dizilen halk tarafından zafer işaretleri, sloganlar ve zılgıtlarla karşılandı.

Yol üzerinde esas karşılama ve uğurlama töreni Ergani’de yaşandı.

yol kenarında konvoyun geçişini bekleyen bine yakın kişi araçları durdurarak, cenaze aracı önünde sloganlar, zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde kısa bir tören yaptı. konvoy içerisinde yer alanlar da zafer işaretleri ve sloganlarla kitleye karşılık verdi.

“Kürdistan faşizme mezar olacak”, “İntikam” şeklinde slogan atan kitle zafer işaretleri ve alkışların ardından konvoyun geçişine izin verdi.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=i64CJIAekNU{/youtube}

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=OxJPQZ5f4aQ{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu