GüncelManşet

Kobanê’de direniş 6. gününde devam ediyor

H. Merkezi: Kobanê’de çatışmalar 6. gününde devam ediyor. 6 gündür Kobanê’nin doğu, batı ve güneyinden saldıran IŞİD’e karşı 5 cephede savaşan YPG’nin direnişi sürerken, Türkiye’den de yüzlerce genç direnişe katılmak için YPG’ye katılıyor.

Rojava’daki yerel kaynaklarımızdan aldığımız bilgilere göre Kobanê halkının motivasyonu oldukça iyi ve YPG’nin yaklaşık 20 köy kurtarmış olması, moralleri daha da yükseltti.

Ayrıca IŞİD’in medyaya servis ettiği yaklaşık 20 YPG’li infaz edildiğine ve Türkiye sınırında 20 köy işgal edildiği haberlerinin gerçek olmadığı bildirildi.

Bu sabah saatlerinde Kobanê kanton başkanının yaptığı konuşmada durumun iyi olduğunu söylemiş ancak halen tehlikenin bertaraf edilememiş olduğunu belirtmişti.

IŞİD tehdidine karşı köyler boşaltılıyor

Bugün Kobanê’nin Qeremox köyüne yerleşen IŞİD çeteleri ile köyün güneyi ve batısında bulunan YPG/YPJ savaşçıları arasında çatışmalar devam ederken, YPG Basın İrtibat Merkezi’nin açıklamalarına göre YPG/YPJ güçlerinin ateş altına aldığı Eynbetê köyünde IŞİD çetelerine ait bir tank imha edildi.

Kobanê’nin Bîrereb köyünden Sebîha Salih, köylerini tamamen boşalttıklarını gençlerinin ise YPG ile birlikte IŞİD’e karşı savaştığını ifade etti. Köylerinin hemen yakınında bulunan Cereb köyünün de boşaltıldığını söyleyen Salih, dün Qeremox köyü civarında hayvanlarını otlatan kuzeni Şerîf Reşîd’in IŞİD tarafından esir alındığını dile getirdi. Salih, evlerinin talan edildiğini ve yakıldığını kaydetti.

Ovan köyünde kurulu bulunan çadırdaki bekleyiş devam ederken Qeremox köyü etrafında da çatışmalar sürüyor. YPG/YPJ güçlerinin ateş altına aldığı Eynbetê köyünde IŞİD çetelerine ait bir tank imha edildi. Büyük bir patlamayla ateş alan tanktan uzun süre dumanlar yükseldi.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu