Güncel

Wan için çıplak eylem

Mersin: Wanlı depremzedelerin zorlu kış koşullarında yaşadıkları sorunlara dikkat amacıyla dün bir eylem düzenlendi. Kendilerinin duyarlı insanlar olduğunu ve eylemi bir kurum adına yapmadıklarını dile getiren kişiler, üzerlerindeki elbiseleri çıkararak “Wan sizi yanına çağırıyor” dedi.

Mersin Forum önünde bir araya gelen grubun; zorlu kış şartlarında konteynırlarda çıkarılmak istenen Vanlı depremzedelerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla yaptığı basın açıklamasına çeşitli kitle örgütleri de destek verdi.

Çevreden geçen insanların da alkışlarla destek verdiği eylemde, “Bir soğuk yel eser üşür ölüm bile, Wan üşümüyor ölüyor” pankartı açılarak, “Li Wanex’e mirovati qeşa digre“, “Diren Van gönlümüz seninle”, “Biji biratiya gelan” dövizleri taşındı.

 

“İstenilen tek şey, insanca yaşamak için kalıcı çözüm”

Basın açıklamasını okuyan Ayhan Erdem, daha önce depremzedeler için toplanan 60 milyon TL paranın nereye gittiğini merak ettikleri ancak bu paranın nerede olduğunun yolsuzluk operasyonu ile ortaya çıktığını söyledi.

Erdem, “Şimdi bu soruyu bakan çocuklarına soruyoruz. Ne yaptınız bu 60 milyonu” diye konuştu. AKP hükümetin Vanlı depremzedeler için sunduğu çözüm önerilerinin “baştan savma”, “çözümsüzlük “önerileri olduğunu belirten Erdem, “Wan halkı çözüm önerilerine hayır diyerek açlık grevlerini devam ettiriyorlar. İstedikleri tek şey insanca yaşayabilecekleri kalıcı çözümler” dedi.

Bütün Mersin halkını Wanlı kardeşleriyle empati kurmaya çağırdıklarını dile getiren Erdem, “Wan sizi yanına çağırıyor” dedi.

Açıklamanın ardından aktivistler depremzedelerle empati kurmak için üzerlerinde bulunan elbiseleri çıkararak bir süre soğukta bekledi. Eylem alkışlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu