Güncel

Xerabê Bava köyünde 39 gözaltı 2 kayıp 3 infaz

H. Merkezi: Ablukanın sürdüğü Nisêbîn’in(Nusaybin) Xerabê Bava köyünde, 39 kişi işkenceyle gözaltına alındı. 2 kişiden ise haber alınamazken, köyde 3 kişi de infaz edildi.

Mêrdîn’in (Mardin) Nisêbîn ilçesine bağlı Xerabê Bava (Koruköy) köyünde 11 Şubat Cumartesi günü başlayan 1 günlük ‘sokağa çıkma yasağı’nın kalkmasına rağmen abluka sürüyor.

Köy ile iletişim kurulamazken, 3 kişi infaz edildi. Köyde nelerin yaşandığına ilişkin bilgi edinilemezken, gözaltına alınmadan önce işkence gördükleri belirtilen 30 kişi ile köy meydanında işkence edildikleri vurgulanan 9 kişi emniyete getörüldü. Köy meydanında işkence edildikten sonra gözaltına alınan Süleyman Yakut ile Mehmet Bal’ın nereye götürüldüğü hakkında bilgi edinilmedi.

Köy meydanında işkence edildikten sonra TMŞ’ye götürülenlerin isimleri şöyle: “Sabri Görgü, Behçet Koçhan, Vasfi Doğan, Ferhan Doğan, Edip Ay, Mecit Bal, Halit Toy, Mehmet Toy, Şükrü Koçhan.

 

Nusaybin TMŞ’de tutulanların isimleri şöyle:

Hüseyin Toy, Gülbahar Toy, Cane Göktürk, Nihat Göktürk, Songül Koçhan, Telfa Koçhan, Emine Göktürk, Ali Göktürk, Haydar Gölçik, Sefkan Bayhan, Türkan Bayhan, Şevki Akat, Halil Zengin, Abdul Vahap Zengin, Abdülmecit Yakut, Şakir Yakut, Hasan Bayhan, Rıfat Bayhan, Mehmet Tahir Görgü, Baran Görgün, İsmail Ay, Osman Doğan, Abdullah Doğan, Ali Görgün, Hatip Tunç, muhtar, Ferhan Bayhan, Şükrü Görgün, Necmia Görgün, İsmail Tunç.

Gözaltında işkence görenlerden Zahir Doğan ve Hanife Doğan serbest bırakıldı.

Mardin Valiliği ise Nusaybin, Ömerli ve Artuklu ilçelerine bağlı köylerde 7 günden bu yana devam eden operasyonlarda “2 üst düzey bölücü terör örgütü mensubunun ölü olarak ele geçirildi” açıklamasında bulundu.

 

HDP ve DBP heyeti nusaybin’e gidiyor

HDP Milletvekilleri Mehmet Ali Aslan, Feleknas Uca, Leyla Birlik, DTK Eş Başkanı Leyla Güven ile HDP ve DBP Mardin il ve ilçe yöneticileri, sokağa çıkma yasağının 8 gündür devam ettiği Nusaybin’e bağlı Xerabe Bava (Koruköy) köyüne doğru yola çıktı. Heyet, köydeki evlerin yakıldığı, köylülerin gözaltına alındığı, köylülere işkence uygulandığı gibi iddiaları araştıracak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu