GüncelManşet

(Foto galeri) “Ya özgür yaşam ya görkemli direniş”

 

Kartal: BDP İstanbul İl Örgütü’nün çağrısıyla bugün (18 Ocak) düzenlenen “Rojava halklarının Cenevre 2’de kimlik ve statüleri tanınsın” şiarlı mitinge Kadıköy’de on binler katıldı.

Numune Hastanesi önünden alana yürüyen binlerce kişi, “Biji berxwedana YPG”, “PKK halktır halk burada” , “Biji serok Apo”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Rojava halkı yalnız değildir” sloganlarıyla Kadıköy İskele Meydanı’na yürüdü. Eylemde kitle, PKK, KCK ve YPG flamaları da taşıdı. Ayrıca açılan pankartlarla Paris’te katledilen 3 Kürt kadında anıldı.

“Ya özgür yaşam ya görkemli direniş” yazılı pankart asılan sahneden yapılan Kürtçe ve Türkçe selamlamanın ardından miting programı başladı. Mitingde Tertip Komitisi adına BDP İstanbul İl Eşbaşkan yardımcısı İlkay Yenigün konuştu. Yenigün, “Kürtlerin özgür iradesiyle Cenevre’ye gitmesi engellenmek isteniyor” dediği konuşmasında Kürtlerin yok sayılmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, “Kürt halkı yeni bir Lozan’ı kabul etmeyecek” dedi. Yenigün’ün konuşmasının ardından BDP il Eş Başkanı Arife Çınar konuştu. Çınar, Kürdistan’ın Lozan’da 4 parçaya bölündüğünü belirterek, Cenevre’de de aynısının yapılmak istendiğini, ancak Kürt halkının direndiğini ve kendi özyönetimlerini kurduğunu vurguladı. Çınar konuşmasını, “An azadi an azadi” diyerek sonlandırdı. Çınar’ın ardından BDP İl Eş Başkanı Emrullah Bingül Kürtçe bir konuşma yaparak, Kürt halkının direnişini selamladı.

Bingül’ün ardından HDP İstanbul Belediye Eş Başkan adayı Sırrı Süreyya Önder konuşarak, Rojava direnişini selamladı ve Abdullah Öcalan’ın direnişi büyütün herkese gönderdiği selamlarını iletti. Rojava Kürtlerinin geçmişte büyük fedakarlıklarla, Türkiye’deki Kürt hareketiyle, devrimcilerle dayanıştığını ve kapılarını açtığını belirten Önder bugün Rojava ile dayanışmanın “boyun borcu” olduğunu söyledi. Konuşmasının devamında hükümete seslenen Önder, “İnsanlığın tarihine geçtiğiniz kara lekeyi temizlemek istiyorsanız Kürt halkının halklarla arasına duvar örmekten vaz geçin” dedi. Önder konuşmasında seçimlerede değinerek, HDP adaylarının desteklenmesi çağrısı yaptı ve konuşmasını, “An serkeftin an serkeftin” şeklinde sonlandırdı. Önder’in ardından kısa süre önce hapishaneden tahliye edilen BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak konuşarak, Kürt halkının iradesini kimseye teslim etmeyeceğini, kendilerini temsil edeceklerini belirtti. Irmak’ın ardından yine kısa süre önce hapishaneden çıkan BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, “Sizlere Kemal Pirlerin, Mazlum Doğanların, İbrahim Kaypakkaya’ların direniş meşalesini yükselttikleri zindanlardan selam getirdik, Bugün bir aradaysak, bu sizlerin sosyalistlerin, demokratların, Kürtlerin mücadelesi ile olmuştur” dedi. Yıldız daha sonra “Rojava Devrimine” ilişkin konuşarak Serkan Tosun şahsında Rojava şehitlerini andı.

Sarıyıldız’ın ardından HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, Ortadoğu’da gelişen halk hareketlerine dikkat çekerek, günümüzde halkların daha çok özgürlük istediğini belirtti. Devamında ise, “Ortadoğu’daki en önemli halk itirazı Rojava’dır” dedi. Tuncel, “Rojava devriminin” dünya halklarına örnek olduğunu bu yüzden korkulduğunu dile getirdi. Kürtlerin Rojava’da bağımsız geliştirdiği mücadelelerine dikkat çeken Tuncel, Cenevre Konferansına ise Esad ya da El Kaide yanında gitmenin Kürtlere dayatıldığını belirtti. Konuşmasının devamında 17 Aralık’ta ortaya çıkan durum bu düzeni gösterdi. Bugün Türkiye’de yargı tartışılıyor. Türkiye’de yargımı var? Yargı cumhuriyetin kuruluşundan bu yana siyasaldır. İktidar kimdeyse yargı ona hizmet ediyor. Kişiye göre, iktidara göre değil hakla göre hukuk isteyeceğiz. Türkiye’de devlet Kürt sorunu’nu çözmek istemiyor.

Ömer Güney’in ses kaydı ve MİT belgesi çıktı. bir yandan Öcalan ile görüşüyorsunuz bir yandan katliama ortak oluyorsunuz. Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez yoldaşların mücadelelerini selamlıyoruz. Diyerek konuşmasını sonlandıran Tuncel’den sonra müzik dinletisi başladı. Miting konserin bitmesiyle son buldu.

  [widgetkit id=446]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu